detay logo

HABERLER

Soma davasının 22. duruşması ertelendi
Hobi olarak başladı, kazanç kapısı oldu
Define avcıları suçüstü yakalandı
Seçim günü çay bahçesi açma talebine YSK'dan red
4 bacaklı civciv şaşırttı
Güncel

Salihli Şoförler Odası Başkanı Dağıstanlı’dan sürücülere uyarı!

Salihli Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Murat Dağıstanlı, bayram öncesi Salihli’de trafiğe çıkan herkesin daha dikkatli olmasını tavsiye etti.

  Salihli Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Murat Dağıstanlı, bayram öncesi Salihli'de trafiğe çıkan herkesin daha dikkatli olmasını tavsiye etti. 


    Salihli Şoförler Odası Başkanı Dağıstanlı, bu yıl Ramazan ayının yılın en uzun günlerine rastlaması nedeniyle oruçlu olanlarda dikkat dağınıklığının daha yüksek olabileceğini belirterek daha dikkatli olunmasını istedi. İstatistiklere göre kazaların daha çok yazın tatillerde ve sıcaklarda meydana geldiğini kaydeden Şoförler Odası başkanı Dağıstanlı, sürücülere önerilerde bulundu.
 
"Sıcak hava dikkati olumsuz etkiliyor" 
   Okulların kapanması ve yaz tatilinin de başlaması dolayısıyla, seyahate çıkacak sürücülere de seslenen Dağıstanlı, "Yaz aylarında yükselen nem oranı ve aşırı sıcaklar kişinin fizyolojik ve psikolojik yapısı olumsuz yönde etkiliyor. Bu nedenle dikkati dağılan sürücülerin, sıcak havanın vereceği rehavet ve yorgunluğu dikkate almaları gerekiyor. Uzun yolculuklarda özel araç yerine otobüs, tren, uçak, gemi, feribot gibi toplu taşıma araçlarını tercih etmelerini tavsiye ediyoruz. Özel araçları ile yola çıkacak sürücülerin de yolculuk öncesinde düzenli ve yeteri kadar uyumasını ve kuralları mutlaka uymasını tavsiye ediyoruz. Bunun yanında kimse araçların yazlık bakımını yaptırmadan yola çıkmasın" dedi.

  "1,5-2 saatte bir mola vermeyi ihmal etmeyin" 
   Güvenli yolculuğun temel şartlarından birinin de zaman zaman mola verilmesi olduğunu belirten Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Dağıstanlı, "Araç kullanırken gözlerin karıncalanması, esneme, göz kapaklarında ağırlık, ensede gerginlik hissedilmesi dikkatin ve tepki süresinin azaldığının göstergesidir. Bu gibi durumlarda derhal aracı güvenli şekilde sağa çekip, durup bir süre dinlenilmelidir. Her 100 kilometrede veya 1,5-2 saatte bir 10-15 dakika dinlenme molası verilmesi yolculuğun selameti bakımından çok önemlidir. Molada kan dolaşımını arttıran hareketler yapılmalı ve eller ile yüz yıkanmalı. Molalarda bol sıvı, uyku açıcı çay, kahve ve benzeri içecekler alınmalı, otomobilde yalnız seyahat edenler kendilerini aktif ve zinde tutacak türden müzikler dinlemeli. Özellikle varılacak yere az kaldığında yolu bitiriverme hevesi ile yorgun bir vaziyette yapılan yolculuk ciddi kazalara neden olabiliyor. Bu nedenle yorgun ve uykusuz vaziyette kesinlikle araç kullanmayınız” önerilerinde bulundu. 
 

SPOR HABERLERİ

En Çok Okunanlar

Güncel

Baba yüreği acı habere dayanamadı

Güncel

Salihli'de yaralar sarılıyor

Güncel

Manisa bölgesi için kuvvetli yağış uyarısı

Güncel

Minik Rüzgar'dan acı haber geldi

Güncel

Çay fiyatını müşterinin 'nezaketi' belirliyor

Spor

Salihlili yıldız Kemalpaşa'ya imzayı attı

Güncel

Define avcıları suçüstü yakalandı

Güncel

Salihli İYİ Parti'de istifa şoku

Güncel

MANİSA AFET BÖLGESİ İLAN EDİLEREK, ÇİFTÇİ BORÇLARI ERTELENMELİ

Güncel

Minik Rüzgar son yolculuğuna uğurlandı

Güncel

Bayramda trafik kazalarının bilançosu ağır oldu: 61 ölü, 579 yaralı

Güncel

Minik Rüzgar'ın tutunduğu demir korkuluk ve terliği bulundu