detay logo

HABERLER

Akşener: İYİ Parti'yi seçime sokmamak gibi bir planı yırtar atarız
Otomobil ile traktör çarpıştı: 1 ölü, 1 yaralı
Salihli'de ülke tanıtım şenliği
Minik ressamlardan 23 Nisan sergisi
İlk kez at panayırı düzenleniyor
Güncel

Yerli tohumlar Salihli’de takas edildi

Salihli’nin Çamurhamamı Mahallesinde yerli tohum kullanımının özendirilmesi ve yerel üreticilerin desteklenmesi amacıyla geçen yıl düzenlenen “Yerel Tohum ve Fide Takas Şenliğinin” ikincisi düzenlendi.

Şenlik kapsamında Çamurhamamı Mahallesi'nde kurulan stantlarda çevre il ve ilçelerden getirilen yerli tohumlar takas edildi. Etkinlikte konuşan Gema Vakfı Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu; “Diğer şehirlerde düzenlenen tohum takas şenliklerine katıldık ve bu yörenin yerli tohumları ile farklı bölgelerdeki yerel tohumları takas etmiştik. Ben buraya destek veren herkese teşekkür ediyorum. Yerli fidanı önemsiyoruz ve çalışmalarımız üreticilerle birlikte sürüyor” dedi.

Etkinlikte konuşan Salihli TSO Başkanı İbrahim Yüksel; “Salihli inanılmaz tarihi ve kültürel bir zenginliğe sahip bir şehir. Biz bu tür etkinliklerin Salihli’ye katkısı büyük olduğu için her zaman destekliyoruz. Kaybettiğimiz değerleri yeniden kazanmak için bu tohum takas şenliklerini de önemsiyoruz. İnşallah bunun arkası da gelecektir” şeklinde konuştu.

 

 

Yere fidanlara ve tohum takas şenliklerine büyük önem verdiklerini ifade eden Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “İnsanlar tarımı bu topraklarda keşfetmiş. 12-13 bin yıl önce başlayan bu tohum macerası bu bereketli topraklarda tesadüfen değil topraklarımız bereketli diye başladı. Bizim atalarımızdan aldığımız en büyük miras bu topraklarda yetişen bereketli tohumlar ve bizden sonraki nesillerde bırakacağımız en büyük miras bu tohumlar.  O nedenle bu farkındalığın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ben bir vatandaş olarak gübre, yeşil mercimek, ithal etmeyi içime sindiremiyorum. Tohum takas şenlikleri, bu bilinci büyütsün istiyorum. Katkı veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Tarımda eski yerli domates, biber ve patlıcanlarının neredeyse kalmadığına dikkat çeken Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda; “Nerede bizim domatesimiz, patlıcanımız. Yıllardan beri İsrail’in genleriyle oynadığı sebzelerle vatandaşımız karnını doyurmaya çalışıyor. Ondan sonra birçok hastalıklar ortaya çıkıyor. Bu tür organizasyonların teşvik edilmesi gerekiyor. Gelen konuklarımıza da çok teşekkür ediyorum ” dedi.

 

 

Etkinlikte konuşan Salihli Kaymakamı Turgut Çelenkoğlu; “Her bölgesi dört mevsimi ayrı güzel olan ülkemizin yerli tohum konusunda da çok büyük imkanlara sahip olduğunu düşünüyorum. Bu faaliyetlerin gelecekte devam edeceğini düşünüyorum. Bu şenliğin yapılmasına katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum şeklinde konuştu.

Bir sağlıkçı Milletvekili olarak gıda güvenliğini çok önem verdiğini belirten CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer;  Tohum takas şenliğinde emeği geçen herkese teşekkür etti.  

 Etkinlik, Beşeylül İlkokulu öğrencilerinin hazırladığı Halk Oyunları gösterisini sergilediler. Ayrıca etkinlikte Sanatçı Pelin Kadıoğlu sahne alırken söylediği şarkılarla etkinliğe katılanları çoşturdu.

Halk oyunları gösterisinin ardından protokol üyeleri, Çamurhamamı Mahallesinde düzenlenen etkinlikte açılan stantları gezerek yerel tohum hakkında kurulan stantlardan bilgiler aldı. Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen etkinliğe, Salihli Kaymakamı Turgut Çelenkoğlu, Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Süreyya Karaoğlu, Salihli TSO Başkanı İbrahim Yüksel ve yönetimi, Gema Vakfı Genel Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu ve Gema Vakfı Yönetimi, İlçe Tarım Müdürü Ali Demir,  İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Dilek, Beş Eylül İlkokulu Müdürü Ahmet Sarp, muhtarlar, sivil toplum kuruluşları, okul müdürleri ile çevre il ve ilçelerden gelen vatandaşlar katıldı.

 

SPOR HABERLERİ

En Çok Okunanlar

Güncel

Hurdacıdan aldığı 3 bin pet şişeyle sera yaptı

Güncel

Liseli Süleyman, av tüfeğiyle intihar etti

Güncel

Salihli'de işsiz vatandaş, yolda bulduğu 3 bin 300 lirayı sahibine ulaştırdı

Güncel

Salihli erken seçime hazır

Güncel

Fuhuş operasyonu: 3 gözaltı

Güncel

AKP - FETÖ İTTİFAKI YENİDEN Mİ KURULUYOR?

Güncel

Manisa kirazı pazardaki yerini aldı

Güncel

Zeytin üreticilerine ilaçlama önerisi

Siyaset

Bahçeli'nin Manisa'da katılacağı toplu açılış törenleri ertelendi

Güncel

Ağaç gövdesinde sarmaşık gül yetiştirdi

Güncel

Asma yaprağı birçok ailenin geçim kapısı oldu

Eğitim

Yabancı öğrenciler Salihli'ye geldi