HABERLER

Eğitim

BİLİNÇLİ VE ÇEVRE DOSTU TÜKETİCİLER ROMANYA’DA

Salihli Şehit Mustafa Serin Anadolu İmam Hatip Lisesi Erasmus + Ana Eylem 2 Okul Eğitimi Stratejik Ortaklıklar faaliyeti kapsamında (2017-1-TR01-KA219-046187_1) numaralı ‘THE WISE AND ECO-FRIENDLY CONSUMER’(Akıllı ve çevre dostu Tüketici) projesinin son hareketliliğini ‘25 mayıs-01 haziran 2019’ tarihlerinde Romanya’nın Pietrari şehrindeki Scoala Gimnaziala Comuna Pietrari okulunda gerçekleştirdi.


    Romanya Hareketliliğimize Proje sorumlusu İngilizce öğretmeni; Nazan Güvenç Matematik öğretmeni; Serap Ateş Kurum, Coğrafya Öğretmeni; Yunus Nerkiz, öğrencilerimizden; Muhammet Alanbay, Yasin Dilekçi, Ümit Özyürek katılmıştır. Projemizin son hareketliliğinde ortaklar 2 yıl boyunca edindikleri güzel deneyimlerini aralarında paylaştılar. Sohbet esnasında başarılı ve verimli iki yıl geçirdiğimizi gözlemleyip sonrasında tüm çalışmalarımızdan dolayı kendimizle gurur duyduk. Ortaklarımızdan bizimle çalışmaktan dolayı memnuniyetlerini ve yeni projelerde rol almak istemelerini duymak bizleri onurlandırdı. Projemiz dünyanın en büyük problemlerinden biri olan ‘TÜKETİM ÇILĞINLIĞI’ hakkındadır. Amacımız gençlerimize Üretimin tüm aşamalarını göstermektir. Her hareketliliğimizde üretmenin önemli olduğunu tüketirken daha bilinçli bir şekilde tüketilmesi gerektiğini gösteren sunumlar gerçekleştirdik. Hareketlilikler esnasında sadece ihtiyaçlarımızı tüketmemiz gerektiğini gençlerimize öğretmeye ve örnek olmaya çalışıyoruz. Tüm ortaklar kendi kültürlerini ve ülkelerini tanıtan sunumlar gerçekleştirdiler. 

 


     Karışık milliyet grupları ile Romanya’nın Pietrari şehrindeki Scoala Gimnaziala Comuna Pietrari okulunun hazırladığı kültürelve eğitimsel gezilerle Parlamento Sarayını, Köy Müzesini, Herastrau Parkını, Bükreş şehir merkezini, Sinaia’daki Peleş  Kalesini, Ciunget Santralini, Bistri Mona Manastırını, Buila Vânturarita Milli Parkını, Borangic - geleneksel üretim mağazasını, Sanovita fabrikasını, Horezu seramik atölyesini ve Minet tekstil fabrikasını ziyaret ettik. Romanya’nın Pietrari şehrindeki okul ziyaretimiz esansında Milli Eğitim Müdürü hoş geldiniz programımıza katılarak bizleri onurlandırdı. Pietrari şehrinin Milli Eğitim Müdürüne ilgisinden dolayı teşekkür ederiz. Projemizin genel amaçlarını yerine getirmek amaçlı çeşitli geri dönüşüm çalışmalarını tüm gruplar birlikte gerçekleştirdik. Birlikte okul bahçesine çeşitli bitkiler diktik, okul bahçesindeki ağaçlara kuş yuvalarını astık, gelecek yıllarda eğitim görecek öğrencilerimizin faydalanması için çeşitli meyve ağaçları diktik. Nasıl bilinçli tüketici olunur ve tüketici hakları hakkında bilinçlendirme sunumları gerçekleştirdik. Tüketici hakları uzmanından bilinçlendirme sunumu aldık. Geri dönüşüm aktiviteleriyle dolu dolu bir hareketlilik gerçekleştirdik. Ev sahibi ülkemiz tüm misafirlerine Romanya kültürünü ve geleneksel yemeklerini tanıtmak amaçlı etkinlikler düzenledi. Başarılı çalışmalarından dolayı Ev sahibi ortağımız okul müdüresi olan Anamaria SANDULESCU’ya, emeği geçen tüm öğretmen ve öğrencilere teşekkür ederiz” dedi.
       Proje Koordinatörü İngilizce Öğretmeni Nazan Güvenç okulunu, şehrini ve ülkesini yurt dışında temsil etmekten onur duyduğunu ve çeşitli farkındalık oluşturacak ve gençlerimizi bilinçlendirecek projeleri hazırlamaya devam edeceğini bildirdi. 

 


 

Salihli'deki tarım arazilerinde hasar tespit çalışmaları sürüyor
Ygs sonrası ihtiyaç sahibi öğrenciler için kalem topladılar
Meteorolojiden Salihli ve Bölgesi için yağış uyarısı
Kale ağlarına takılan köpeği itfaiye kurtardı
FABRİKA MÜDÜRÜ İLANI

SPOR HABERLERİ

En Çok Okunanlar

Güncel

FABRİKA MÜDÜRÜ İLANI

Güncel

Ana boru patladı, mahalle su altında kaldı

Güncel

Dere taştı sel suları 2 traktörü sürükledi

Güncel

Salihli'de elektrik kesintisi uygulanacak

Güncel

Meteorolojiden Salihli ve Bölgesi için yağış uyarısı

Güncel

ADALA NERGİS DEMET ORTAOKULU ÖĞRENCİLERİNDEN YENİ BİR ESER: "KURBAĞA İKİ ATLADI BEN ÜÇ ATLADIM"

Güncel

Salihli'nin İçme Suyu Kaynakları Kontrol Edildi

Sağlık

112 çalışanlarına darp

Güncel

Salihli'deki tarım arazilerinde hasar tespit çalışmaları sürüyor

Güncel

Salihli TSO'da Halkbank'ın “İvme Kredisi” anlatıldı

Güncel

Güzergah saatlerine uymayan halk otobüslerine ceza

Güncel

Ygs sonrası ihtiyaç sahibi öğrenciler için kalem topladılar