Salihli Bağımsız Belediye Başkan Adayı Ertan Gökçe
Eğitim

Ergenlerde depresyona dikkat!

Salihli Rehberlik Araştırma Merkezi Rehberlik Öğretmeni Seda Kılınçeli Moralı, “Ergenlik dönemi çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemi olarak kabul edilir” diyerek ergenlerde depresyona dikkat edilmesi gerekir dedi.

    Salihli Rehberlik Araştırma Merkezi Rehberlik Öğretmeni Seda Kılınçeli Moralı, “Bu dönemde çocuklarda bazı değişimler meydana gelmektedir. Bu değişimler bireyi hem fiziksel hem de ruhsal açıdan etkilemektedir. Çocukluktan yetişkinliğe geçiş döneminde bireyler kendilerini arada kalmış sıkışmış gibi hissedebilirler çünkü çocuklukta kazandıkları davranış ve becerileri ergenlik dönemindeki değişimler üzerine oturtamazlar. Bu durumu şu şekilde düşünebiliriz. Hayal edelim ki elimizde 2 tane elbise var birini giymeye çalışıyoruz bize tam oldu gibi geliyor bir bakıyoruz kolları kısa gelmiş, diğerini denemeye yöneliyoruz bu seferde kollar tam olmuş ama elbisenin gövdesi büyük ne giyeceğimizi şaşırmışız. Ergenler de kendilerini tam da bu şekilde hissediyor.
     Ruhsal açıdan kendini büyük adam gibi hissederken bu şekilde davranmaya çalıştığında yaptığı hareketlerin bedenine büyük kaldığını görüyor ya da sesi tam kalınlaşmamış istediği gibi çıkmıyor. Buna benzer daha birçok örnek sayabiliriz. Çevremizde bazı çocuklar bu değişimleri çok yadırgamazken bazıları ise değişimlere uyum sağlamakta bir hayli güçlük yaşamaktadır. Ergenlik dönemi bireyler açısından zor bir dönem olarak algılanabilir ve bu dönemde bireylerde olumsuz olarak adlandırabileceğimiz değişimlerin meydana geldiğini görebiliriz. Bunlar daha çok öfke kontrolü sağlamada güçlük, içine kapanma, kendini çevreden soyutlama, kendini kanıtlama isteği vb. olarak görülebilmektedir. Burada önemli olan ergenlik dönemindeki bireyin yaşadığı sıkıntılara kulak verip, onun yaşadığı durumu empati yaparak anlayabilmektir. Aksi takdirde çevresinden yeterli desteği göremeyen ergen bir zaman sonra ruhsal çökkünlük yaşamaya başlar ve depresyon belirtileri gösterir” dedi.
      Rehberlik Öğretmeni Seda Kılınçeli Moralı, “Ergenlerde depresyonun belirtilerine bakacak olursak; çabuk sinirlenme, öfke patlamaları, okul başarısında azalma, riskli davranışlar, intihar düşünceleri vb. şeklinde sıralanabilir.  Eğer ki bu ve bunlara benzer belirtiler fark ediyorsak bireye gerekli desteği vermek için bir an önce adım atmalıyız. Çünkü depresyon tedavi edilmediğinde bireyi olumsuz sonuçlara ve geri dönüşü olmayan hatalara sevk edebilir. Bu durum ergenlerde daha da tehlikelidir çünkü ergenler depresyona yetişkin bireylere göre daha kolay girebilmekte ve daha yoğun yaşayabilmektedirler.
    Ayrıca depresyon konusuna dikkat çekerken sadece ergen üzerine yoğunlaşmamalı aynı zamanda anne babaya da gerekli destek verilmelidir. Ergenleri depresyona sürükleyen faktörler arasında ebeveyn tutumları da yer almaktadır. 

    Örneğin aşırı mükemmeliyetçi ve kontrolcü ebeveyn tutumları çocukları depresyona sürüklemektedir. Aileler bazen çocuklarını korumak adına baskıcı bir tutuma da bürünebilirler. Ergen tarafından bu durum onun bireyselleşme bağımsızlaşma çabasına hakaret olarak algılanabilir ve hiç hoş karşılanmaz. Bu konuda ebeveynler kendini yetersiz hissedebilirler. Bu açıdan kendini yetersiz hisseden ebeveynlerin okulların rehberlik servislerinden ya da konu hakkında uzman kişilerden destek almaktan çekinmemeleri gerekir.
    Depresyonun tedavi edilebilen bir rahatsızlık olduğu unutulmamalıdır. Depresyonun tedavi aşamasında hem ilaç hem de psikoterapi süreci gerekebilmektedir. İlacın etkisini göstermesi bir kaç hafta alabilir. Bu sebeple birey tedaviye devam etmesi konusunda desteklenmelidir. Ayrıca bu süreçte ergeni motive edici etkinliklere de okul içinde yer verilebilir. Sosyal ilişkileri destekleyici etkinlere katılması ergeni ruhsal açıdan rahatlatacaktır. Ayrıca okul ortamında depresyon vb. açılardan risk gösteren çocuklar varsa gerekli önleyici tedbirler de alınarak kendisine yada arkadaşlarına zarar vermesi engellenebilir.  Tabi ki bu tedbirler ergenleri koruma ve destek olmada tamamen yeterli değildir. Önemli olan ergenin içinde yaşadığı durumu anlamak ve onu yaşadığı ruhsal çökkünlükten kurtarmak için gerekli desteği sağlamak,  bireye sorunlarla baş etmede her zaman yanında olduğumuzu hissettirmektir” dedi. 
 

HABERLER

Trafikte uygunsuz parklar son buluyor
Su basan ovada balıkçıl göçmen kuşlar ava çıktı
Hırsızlığa çocuğunu da alet etti
Kurtuluş Savaşı kahramanları ilgiyle izlendi
Millet ve Cumhur İttifakının adayları bir araya geldi

SPOR HABERLERİ

En Çok Okunanlar

Spor

Emir Cephesi federasyonun istifa etmesini istiyor

Spor

Tecrübeli hoca Tok imzayı attı

Güncel

Hırsızlığa çocuğunu da alet etti

Güncel

Trafikte uygunsuz parklar son buluyor

Güncel

Millet ve Cumhur İttifakının adayları bir araya geldi

Güncel

Emlakçılardan ziyaret turu

Spor

Süper Amatör'de kritik hafta

Güncel

Kurtuluş Savaşı kahramanları ilgiyle izlendi

Güncel

Su basan ovada balıkçıl göçmen kuşlar ava çıktı

Güncel

Hırsızlığa çocuğunu da alet etti

Güncel

BAĞIMSIZ BELEDİYE BAŞKAN ADAYI ERTAN GÖKÇE'DEN SALİHLİ'YE GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİ (GES) PROJESİ