HABERLER

Eğitim

“Özel öğrenme güçlüğü çeken bireyler güçlüklerle karşılaşabilirler”

Rehberlik Araştırma Merkezi Özel Eğitim Öğretmeni Burcin Bulkurcu; “Günlü hayatta sıkça duymaya başladığımız Özel Öğrenme Güçlüğü, dili yazılı ya da sözlü anlamak ve kullanabilmek için gerekli olan bilgi alma süreçlerinin birinde veya birkaçında ortaya çıkan ve dinleme, konuşma, okuma, yazma, heceleme, dikkat yoğunlaştırma ya da matematiksel işlemleri yapma güçlüğü nedeniyle özel eğitim ve destek eğitim hizmetine ihtiyaç duyma olarak tanımlanmaktadır." dedi ve açıklamalarda bulundu.

  Rehberlik Araştırma Merkezi Özel Eğitim Öğretmeni Burcin Bulkurcu;  “Özel Öğrenme Güçlüğü ’nü aşağıda gösterildiği gibi dört ana başlık altında toplayabiliriz. Bu sınıflandırmada, üzerinde durulması gereken tanımlar değil, bu tanımların hangi alanda yaşanan güçlüğe karşılık geldiğini bilmektir.  Bu sınıflandırmanın amacı bireylerin hangi alanlarda güçlükler yaşadığını daha hızlı, gerçekçi ve net bir şekilde belirleyerek, en kısa sürede bireylerin ihtiyaçlarına uygun uygulamalarla destekleme ve iyileştirme sürecine başlayabilmektir. 
     Ailelerin ve öğretmenlerin, özellikle okul çağındaki ÖÖG’li bireylerin desteklenmesine yardımcı olacak denenmiş ve test edilmiş, etkili ve kullanıma hazır bazı uygulama ve yaklaşım şekilleri bulunmaktadır.

ÖZEL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ OLAN BİREYLER İÇİN UYGULAMA ÖRNEKLERİ
1.Öğretmen Denetim Listesi 
Oluşturma
Çalışma Kâğıdı Denetim Listesi 
Evet - Hayır
Küçük adımlar ilkesine uyuldu mu?    
Kullanılan cümleler kısa mı?    
Sözcükler basit ve anlaşılır mı?    
Görsel ögelere yer verildi mi?    
Büyük sayfa kullanıldı mı?    
Kullanılan yazı tipi uygun mu?    
Sunuma gereken özen gösterildi mi?    
Kendi kendini denetleme ve hatalarını düzeltme fırsatı verildi mi?    
Ödev ve çalışmalar öğrencinin üstesinden gelebileceği zorlukta mı?    
Farklı çalışma ve aktivite türlerine yer verildi mi?    
Bireysel çalışma kadar grup çalışmalarına da yer verildi mi?    

2.Oyun Hazırlama
   Oyunları karton veya mukavva üzerine yapıştırarak hazırlayabilir, daha cazip hale getirmek için komik şekiller veya renkli kalemler kullanabilirsiniz. Eğer oyunları şeffaf dosyalar içinde saklarsanız veya ciltlerseniz uzun süre kullanabilirsiniz. Artık malzemeleri değerlendirerek yaratıcılığı da destekleyebilirsiniz. -Farklı sözcüğü bulma:   (Çiçekler: Lale, menekşe, sümbül, kasımpatı, aralık, kaktüs, devetabanı…) -Eşleştirme:  (Eş anlamlı sözcükler: konuk-misafir, hediye-armağan, ırmak-nehir, ad-isim, anı-hatıra…) -Harfleri daire içine alma: Öğrenciden verilen metinde yer alan belli harfin ya da harflerin hepsini (dislektik   öğrencilerin sıklıkla karıştırdığı b, p, d harfleri gibi) bulup daire içine almaları istenir. -Aktiviteleri sıraya koyma, -Alfabetik sıraya koyma, -Eksik harfli sözcükleri tamamlama

3.Olay Sıralama
Öykü okuma ve anlama çalışmalarında bu uygulama faydalı olabilir. Öğrencinin resmini yapabilmesi için bir satıra kutular çizilir. Öğrenciye bu kutulara öykünün belli kısımları ile ilgili çizim yapmaları istenir. Biri öykünün başlangıcı diğeri de bitişi olacak şekilde iki kutu ile başlanabilir. Zaman içinde kutular öğrencinin gelişim durumuna göre arttırılır. Ayrıca her kutunun altına kısa notlar yazılabilir. Örneğin ana karakterin ismi, öyküye ait bir anahtar sözcük gibi. Bu çalışma zaman içerisinde resimden paragraflar oluşturma, belli bir konuda bağımsız metin yazabilme gibi ileri düzey yazı çalışmalarının da gelişmesine katkı sağlayacaktır.

4.Somut Örnekler
  Öğrencilere yeni kavramları hatta matematik problemlerini açıklarken somut örnekler verilmelidir. Bu durum toplama, çıkarma işlemleri için de geçerlidir. Toplama, çıkarma işlemleri yaparken gerçek, plastik ya da kâğıttan yapılmış para örnekleri kullanılabilir. Bloklar, boncuklar vb. sert cisimler kullanarak öğrencilerin bu cisimlere dokunup onları hareket ettirmeleri sağlanabilir. Hatta bazı öğrenciler parmaklarını kaldırıp sayıların şekillerini havaya çizmeye ihtiyaç duyabilirler. Ayrıca yaptıkları işlemi veya gidiş yollarını sözlü olarak ifade etmeleri ve mümkünse bir yere kısa notlar almaları yararlı olur. Böylece hata yaparlarsa geriye dönüp izledikleri adımları gözden geçirebilirler.

5. Öğrencilerin Kendi Öğrenme Yöntemlerini Kullanmalarını  Teşvik Etme
Matematik kurallar ve formüllerle işlenen bir derstir. Genellikle doğrusal ve ardışık işlemleri kapsar. Bunlar ÖÖG’li öğrenciler için oldukça zorlu öğrenme süreçleri olabilir. Bu yüzden bu işlemler için iyi oldukları yönlerini ve kendi yöntemlerini geliştirecek yöntemleri kullanabilmeleri önemlidir. Öğrencilere toplama, çıkarma, çarpma, bölme işlemlerini içeren problemler verin. Bu soruların yanıtlarını nasıl elde ettiklerini yazmalarını isteyin. Eğer yazma becerilerinde güçlük yaşıyorlarsa sözel olarak anlatmalarına izin verin. Örneğin; 8+7 işlemini birçok dislektik öğrenci 8+8-1 şeklinde çözebilir. Başka bir örnek 4x7 olsun. Bu sorunun cevabına 2x7x2 şeklinde ulaşabilirler. Yanıtlar yanlış bile olsa bu sonuca nasıl vardıklarını ifade etmeleri önemlidir.” dedi.
 

Salihli'de Mursi için gıyabi cenaze namazı kılındı
Salihli Kaymakamı Sağlam göreve başladı
Elektrikli bisiklet sürücüsü tırın altında can verdi
Salihli TSO'dan, ismini taşıyan okula tebrik ve teşekkür
Gürbüz ve Koçdemir Ailesinin Mutlu Günü

SPOR HABERLERİ

En Çok Okunanlar

Güncel

Gürbüz ve Koçdemir Ailesinin Mutlu Günü

Güncel

Elektrikli bisiklet sürücüsü tırın altında can verdi

Güncel

İtfaiye aracı devrildi: 3 yaralı

Spor

Selendi Belediyespor yeniden yapılanıyor

Güncel

Salihli'de Mursi için gıyabi cenaze namazı kılındı

Güncel

Salihli Kaymakamı Sağlam göreve başladı

Güncel

Fuhuş operasyonu

Güncel

Aksoy, dolu mağduru çiftçilerle bir araya geldi

Güncel

Salihli TSO'dan, ismini taşıyan okula tebrik ve teşekkür

Güncel

Mevsimin ilk üzümü yetişti

Güncel

Dolu ile birlikte rüzgar vurdu bağlar yan yattı

Güncel

Salihli'de elektrik kesintisi uygulanacak