HABERLER

Eğitim

TSO İlköğretim Salihli’de yine bir ilke imza attı

İlklerin okulu olan Ticaret ve Sanayi Odası İlköğretim Kurumu, Salihli’de yine bir ilke imza attı. Projelerin okulu olarak bilinen ve daha önce de birçok başarıya imza atan kurum bir kez daha tüm Salihli’yi gururlandırdı.


    Son dört yıldır hazırladıkları sosyal-kültürel faaliyetlerle ve projelerle adını sıkça duyduğumuz Ticaret ve Sanayi Odası İlköğretim Kurumu, 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında Millî Eğitim Bakanlığının eğitim ve öğretim alanında özgün ve modern uygulamaların ödüllendirilerek teşvik edilmesi ve paylaşımının sağlanması amacıyla yürüttüğü “Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri”nde, toplam 3357 okul arasında “Kurumsal Kapasitenin Geliştirilmesi” kategorisinde Ege Bölgesi’nde dereceye girmeyi başarmış ve aldığı bölgesel ödülle Manisa’da bir ilke imza atarak hepimize büyük bir gurur yaşatmıştı.
Yaptıklarıyla asla yetinmeyen kurum personelleri iki yıl boyunca köy köy, mahalle mahalle gezerek civar köylerden gelen ve çoğunluğu tarım ve hayvancılıkla uğraşan öğrencileri ve velileri evlerinde ziyaret ederek köy ziyaretleri projesini tamamlayıp taşımalı eğitim kapsamında faaliyet gösteren bir okul olmanın dezavantajlarını avantaja çevirmeyi başardı. Yaptıkları veli ziyaretleriyle taşımalı eğitimin en büyük sorunu olan veliye erişim sorununu çözen kurum, velilerin de okulun yanında yer almalarını sağlayarak onlarla birlikte birçok projeye imza atmayı başardı.Bu projelerden biri olan ve Türkiye’deki ekmek israfına karşı farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlanan ‘Bir Parça Ekmek Hayat Verecek’ projesiyle Salihli ‘de daha önce eşi benzeri görülmemiş mükemmel bir organizasyona imza attılar. Proje kapsamında okul bahçesinde vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gören bir yemek yarışması düzenleyerek güzel bir etkinliğe de ev sahipliği yaptılar. Yine aynı proje kapsamında işbirliği yaptığı diğer kurumlarla birlikte konferanslar düzenleyerek hem diğer okullardaki öğrencileri hem de velilerini bilgilendirmiş oldular.
Bunca sosyal projenin yanında bilişim teknolojileri, yazılım ve kodlama alanında da boş durmayan okul hem Manisa’da hem de Türkiye genelinde büyük bir başarıya imza attı. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen “Geleceğin Eğitimine Katkı Ödülleri Yarışması”nda Salihli Ticaret ve Sanayi Odası İlköğretim Kurumu öğrencisi Hüseyin Üstündağ, hazırladığı “Sessiz Dünyanın Sesi Ol-İşaret Dili Eğitimi” adlı yazılım projesiyle, Türkiye çapında rakiplerini geride bırakarak finale kaldı. Öğrenci kategorisinde yarışmaya katılan Hüseyin Üstündağ, işitme engelli bireyler ile iletişim sorununu çözmek ve isteyen herkesin işaret dilini kolayca öğrenmesi için oluşturduğu bilgisayar programı ile Manisa’da 1’inci oldu. Türkiye çapında ise onlarca öğrenci projesini geride bırakarak ilk üçe girmeyi başardı.

 


    Geçtiğimiz yıllarda Manisa Valiliği tarafından başlatılan ve kısa adı DYNED olan Bilgisayar ve Teknoloji Destekli Dil Eğitimi projesinde de zirveyi hiçbir okula kaptırmayan TSO’lu öğrenciler gösterdikleri gayret ve çalışma azmiyle hem ilkokullarda hem de ortaokullarda iki yıl boyunca ilçe birincisi olmayı başardılar.
   Yakaladıkları ekip ruhu ve kurum kültürüyle birçok güzel projeye imza atan ve başarıya doymak bilmeyen Salihli Ticaret ve Sanayi Odası İlköğretim Kurumu, bu kez Salihli’de bir ilki gerçekleştirdi.
Yaklaşık bir yıldır sürdürmekte oldukları güvenli, sağlıklı, verimli ve kaliteli bir eğitim için gerekli olan AB standardizasyonuna entegreli İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi “OHSAS TS 18001 Projesi”nden de alnının akıyla çıkmayı başardı. 
“28-29 Mart 2019” tarihlerinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı “İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi Daire Başkanlığından” gelen denetçiler tarafından incelenen kurum, yapılan denetlemeden tam not alarak Salihli’nin OHSAS TS 18001 belgeli ilk ve tek okul olmayı başardı.
     Çocuklarımız için “Okulum Güvenli, Geleceğim Değerli” sloganıyla yola çıktıklarını söyleyen Okul Müdürü Şahin Turanlı, okullarda iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının hayata geçirilmesi anlamına gelen OHSAS TS 18001 belgesini Salihli’ye kazandırdıkları için çok mutlu olduklarını söyledi. Manisa’daki mevcut İlkokul ve Ortaokullar arasından sadece Salihli’den Ticaret ve Sanayi Odası İlkokulu ve Ortaokulunun bu belgeye sahip olduğunu söyleyen okul Müdürü Şahin TURANLI, bu projede emeği geçen herkese teşekkür ettiğini söyledi.

 


 

Salihli'deki tarım arazilerinde hasar tespit çalışmaları sürüyor
Ygs sonrası ihtiyaç sahibi öğrenciler için kalem topladılar
Meteorolojiden Salihli ve Bölgesi için yağış uyarısı
Kale ağlarına takılan köpeği itfaiye kurtardı
FABRİKA MÜDÜRÜ İLANI

SPOR HABERLERİ

En Çok Okunanlar

Güncel

Ana boru patladı, mahalle su altında kaldı

Güncel

Dere taştı sel suları 2 traktörü sürükledi

Güncel

Salihli'de elektrik kesintisi uygulanacak

Güncel

FABRİKA MÜDÜRÜ İLANI

Güncel

ADALA NERGİS DEMET ORTAOKULU ÖĞRENCİLERİNDEN YENİ BİR ESER: "KURBAĞA İKİ ATLADI BEN ÜÇ ATLADIM"

Güncel

Salihli'nin İçme Suyu Kaynakları Kontrol Edildi

Güncel

Meteorolojiden Salihli ve Bölgesi için yağış uyarısı

Sağlık

112 çalışanlarına darp

Güncel

Salihli TSO'da Halkbank'ın “İvme Kredisi” anlatıldı

Güncel

Güzergah saatlerine uymayan halk otobüslerine ceza

Güncel

Salihli Ovasında Buğday Hasadı Başladı

Güncel

Ygs sonrası ihtiyaç sahibi öğrenciler için kalem topladılar