HABERLER

Güncel

Anne-baba tutum ve davranışlarının çocuklara psikolojik etkileri nelerdir?

Salihli Rehberlik Araştırma Merkezi Rehberlik Öğretmeni Nazif Erçakır, “Çocuğun hem psikolojik hem de fiziksel bakımdan sağlıklı bir şekilde gelişebilmesinde aile içindeki psikolojik atmosfer belirleyici bir rol oynamaktadır. Bu atmosfer ile anne-babaların çocuk yetiştirme konusunda temel değerleri, tutumları ve davranışları çocuğa yansımaktadır” dedi.

 Salihli Rehberlik Araştırma Merkezi Rehberlik Öğretmeni Nazif Erçakır, “Bunların yanında çocuğun kişilik gelişimde anne ve babanın tutum ve davranışlarının doğrudan etkisi olmaktadır. 0-6 yaş dönemi kişiliğin oluşumunda temel oluşturmaktadır. Anne ve Babaların çocukların kişilik oluşum sürecinde tutum ve davranışlarının etkisinin çocukların kişilik yapısının şekillenmesinde etkili olduğu bilinmektedir.
      Çocuğun; bağlanma stillerinin, benlik saygısının, genel psikolojik uyumunun, kendini kabulünün, kaygı seviyesinin, saldırganlık davranışları göstermesi gibi birçok özelliğini anne ve babanın tutum ve davranışlarının etkilediğini söyleyebiliriz.
      Özetle anne-babaların bu tutumları ve davranışları çocuğun nasıl bir yetişkin olacağı konusunda bize bilgi vermektedir. Bu tutumların bir kısmına baktığımızda;

Baskıcı ve Otoriter Anne Babalar
       Katı kurallara sahip anne ve babalar çocuklarına söz hakkı vermeden kendi istediklerine göre hareket ederler. Çocuklar genellikle katı bir disiplin altında ve yeterli duygusal destek ve sıcak ilgi gösterilmeden yetiştirilir. Bu tarzı uygulayan ebeveynler çocuklarına yüksek standartlar koyarlar ve onlardan itaat beklerler. Çocuk yetişkinin sözü dışına çıktığında sert bir şekilde cezalandırılır.
Çocuk Üzerinde Etkileri: Bu çocuklar kibar olmalarına karşılık çekingen, itaatkar, başkalarının etkisinde kolay kalabilirler. Utangaç ve içe kapanık olabilirler. Kendilerini ifade edemezler. Sözle ya da fiziksel olarak şiddet gördüklerinde aşağılık duygusu geliştirebilirler. Bu çocuklarda düşük özsaygı ve yüksek kaygı gibi benlik sorunları yaşanabilmektedir. İlişkilerinde onay aramaktadırlar. Buna bağlı olarak da karar vermede güçlük yaşayabilmektedirler. Özellikle ergenlik döneminde evden ve okuldan kaçma eğilimi gösteren isyankar tavırlar içinde olabilirler.

Koruyucu Anne Babalar
      Çocuklarını gereğinden fazla kontrol eden ve üzerlerine titreyen anne babalardır. Çocuklarına çok sayıda kural koyarlar, sürekli olarak çocuğun başına kötü bir şey gelecek korkusuyla yaşarlar. Aşırı koruma tavırları sebebiyle bu tür anne-babalar çocuğun kendini gerçekleştirme fırsatını elinden alırlar.
 Çocuk Üzerindeki Etkileri: Bu çocuklar kendi kendilerine yetemeyen, aşırı bağımlı, kendine güveni olmayan bir kişilik yapısı geliştirebilirler. Anne babaya bağımlı olduklarından çoğu zaman kurallara harfiyen uyarlar. Utangaç ve içe kapanıktırlar.” dedi.

Çocuklarına Boyun Eğen Anne Babalar
        Salihli Rehberlik Araştırma Merkezi Rehberlik Öğretmeni Nazif Erçakır, “Bu tür ailelerde egemenlik çocuklara aittir. Anne babalarına karşı saygısızdırlar. Tüm istekleri anne babaları tarafından yerine getirilir. İstekleri reddedildiğinde hırçınlaşırlar, ağlayıp bağırırlar.
Çocuk Üzerindeki Etkileri: Bu tarz ailede yetişen çocuklar stresle başa çıkma, kendini düzenleme, duygularını kontrol etme ve sorumluluk alma gibi konularda sorunlar yaşayabilmektedir. Bencildirler, kendileri her şeyden önce gelir. Yaşıtlarıyla sık sık problem yaşarlar. Çünkü çocuklar hep kendi isteklerini yaptırmaya çalışan şımarık çocuklarla oynamak istemezler. Davranışları denetlenemez. Zamanla aile dışındaki bireylere de egemen olmanın yollarını ararlar.

Reddedici Anne Babalar
    Bu anne babalar çocuklarına hiçbir kural koymazlar. Çocuğun sağlık beslenme temizlik, sevgi gibi temel ihtiyaçları karşılanmaz. Anne baba çocuğa karşı hırçın, soğuk ve ilgisizdirler. Bu sebeple çocuk istenmediğini, reddedildiğini hisseder.
    Çocuk Üzerindeki Etkileri: Yardım duygusundan uzak sinirli, kendisinden daha küçük ve güçsüzlere karşı düşmanca duygulara sahip bir birey olabilirler. Sosyal olarak içe kapanıktırlar. Yetişkin rolü almada başarısızdırlar. Suça ve şiddete eğilimlidirler.

Güven Verici Tavır Gösteren Anne Babalar:
   Bu anne babalar kuralları önceden çocuğa açıklar ve kurallar üzerinde konuşulmasına izin verir, bunları çocuğa dayatmazlar. Problemlerini etkili bir iletişimle çözmeye çalışırlar. Çocuklarına duydukları sevgiyi onlara hissettirirler, onları destekler ve teşvik ederler. Aynı zamanda ailede görece bir disiplin vardır, çocuğun davranışları gözetim altındadır ve çocuktan belirli standartlara ulaşması beklenmektedir.
    Çocuk Üzerindeki Etkileri: Bu tarz ailede büyüyen çocuklar ebeveynlerinin değerlerini içselleştirirler. Sosyal, etkin, yaratıcı ve başarılıdırlar. Yanında yetişkin olmasa da kendi davranışlarını kontrol edebilirler. Sorunların çözümünde fikri alındığı için problem çözme yeteneği gelişir. Kendini ifade eden, bağımsız, özgüvenli kişilik yapısı geliştirirler. Uyum sağlama becerileri gelişmiştir. Karar verme ve kararların sorumluluğunu üstlenmede başarılıdırlar.
   Sonuç olarak anne-babalara önerim çocuklarına yönelik olarak “güven verici tavır gösteren” demokratik tarzda bir tutum ve davranış geliştirmeleridir. Çünkü bu tarzda yetişmiş bir çocuk kendi kararlarını verebilen aynı zamanda kararlarının sonucundan doğan  sorumluluklarını üstlenerek yaşamda var olacaktır. Çocuklarımızın sağlıklı bir birey olması adına onların adına karar verip baskıcı bir tutum göstermemeliyiz. Yine çocuklarımızı yetiştirirken hiçbir kural koymadan her istediklerine boyun eğmemeliyiz. Benim savunduğum “güven verici tavır gösteren “ anne-baba tutumunda çocuk ile beraber kurallar koymak vardır. Kurallar dayatılmadan demokratik bir aile ortamında iletişim kurularak konulmalıdır. Biz yaşamda belirli bir noktaya kadar varız. Ancak çocuklarımız ise geleceğimizi oluşturmaktadır. Böyle bir farkındalığa sahip olarak çocuklarımızın birey olabilmesini destekleyelim. Çünkü: bugünün küçükleri yarının büyükleri olacaktır.” dedi.
 

Salihli Özel Can Hastanesi'nde Psikiyatri Uzm. Dr. Melike Ece Esen hasta kabulüne başladı
TEMA Vakfı'nın yönetimi 23 Nisan'da Rüya Aygüneş'e emanet
Turan Caddesinde park yasağı başladı
Arı ölümlerinin nedeni iklim değişikliği değil, bilinçsiz ilaçlama
Üzüm bağlarını don vurdu, rekoltenin düşmesi bekleniyor

SPOR HABERLERİ

En Çok Okunanlar

Güncel

Devraldığı belediyenin borçlarını afişle açıkladı

Güncel

Bebeğini kaybeden anne bebeğinin battaniyesini elinden düşürmedi

Güncel

Eşekle pazaryerine giren çocuklar ortalığı karıştırdı

Güncel

Turan Caddesinde park yasağı başladı

Güncel

Önce bariyerlere ardından da refüje çarptı

Güncel

Atık araç lastikleriyle istinat duvarı

Güncel

Dededen toruna en anlamlı miras

Spor

Salihli galibiyetle başladı galibiyetle bitirdi

Güncel

Üzüm bağlarını don vurdu, rekoltenin düşmesi bekleniyor

Spor

Somaspor'un rakibi belli oldu

Güncel

Miniklerden “Yaratıcı Drama ve Tasarım” atölyesi

Güncel

Kanalda mahsur kalan köpeğe itfaiye kurtardı