HABERLER

Güncel

Bademcik ve geniz eti problemleri başka sağlık sorunlarınada neden olur

Salihli ve bölgesine güçlü hekim kadrosu ile hizmet veren Salihli Özel Medigüneş Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Opr.Dr.Selcan Kesgin, çocuklarda bademcik ve geniz eti sorunlarını hakkında bilgiler vererek bademcik ve geniz eti sorunlarının farklı sağlık sorunlarına da yol açtığını belirtti.

Geniz eti ve bademcik sorunlarının farklı sağlık sorunlarına da yol açtığını belirten Salihli Özel Medigüneş Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Opr.Dr.Selcan Kesgin, "Bademcik ve geniz etlerinin büyümesi ve sık iltihaplanması çocuklarda işitme kayıpları, ortodontik bozukluklar, yüz gelişiminde bozukluklar, konuşma bozukluğu, horlama, ağızdan soluma, gece öksürükleri, burun akıntıları gibi problemlere yol açabilmektedir. Bademcik ve geniz eti büyümeleri üst solunum yolunu daraltacak boyuta ulaştığında horlama ve apne dediğimiz uykuda nefessiz kalma gibi ciddi sorunlar başlatır. Ayrıca romatizmal ateş olarak bilinen hastalık A grubu beta hemolitik streptokoklara karşı oluşturulan antikorların yol açtığı bir komplikasyondur. Kalp kapakçıklarında bozukluklara yol açabilmektedir." dedi. 

Çoçuğum hangi yaşta geniz eti bademcik ameliyatı olmalı?

Opr.Dr.Selcan Kesgin, "Büyüyen bademcik ve geniz eti uykuda nefes durmalarına yol açmıyorsa geniz eti ve bademcik ameliyatı 2 yaşından sonraya bırakılabilir, ancak uyku esnasında ciddi nefes durma atakları izleniyorsa ameliyat geciktirilmeden yapılmalıdır." dedi.

Çocuğumun bademcik ve geniz eti ameliyatı olması gerekir mi? Hangi durumlarda bu ameliyat zorunluluktur?

Hangi durumlarda ameliyat olunması gerektiği hakkında bilgiler veren Kesgin, "Sık geçirilen ateşli bademcik iltihabı atakları, uykuda nefes durmaları, bademcik çevresinde abse oluşma öyküsü, bademciğe ait kötü huylu tümör şüphesi durumlarında ameliyat zorunluluk; sık bademcik iltihabına bağlı olarak ateşli havale geçirme öyküsü, kulakta sık sıvı birikimleri, büyüme gelişme gerilikleri oluşturan sık enfeksiyonlar, bademcik kist ve taşları ise hastanın ameliyattan büyük yarar göreceği durumlardır." diye konuştu.

Bademcik ve geniz eti ameliyatı geçirenler nelere dikkat etmelidir?

Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler veren Opr.Dr.Selcan Kesgin, "Bademcik ve geniz eti ameliyatı sonrası en çok dikkat edilmesi gereken risk kanamadır. Bu amaçla ebeveynlerin çok dikkatli olması, özellikle ağız ve burundan çok miktarda taze kan gelmesi gibi durumlarda hemen doktoruna başvurması gerekmektedir. Ameliyat sonrası riskleri azaltmak için çocuğun bir kaç gün ağır fiziksel aktivitelerden uzak tutularak dinlendirilmesi. Bir hafta kadar da çok sıcak ve sert yiyeceklerden kaçınılması. Ameliyat sonrası verilecek yemek listesine uyulması ve hastaneden çıkışta verilen reçetedeki ilaçların düzenli kullanılması gerekmektedir." dedi. 

Bademcik ameliyatı olanlar daha mı kolay hasta olur?

Ameliyatın bağışıklık sistemine olumsuz bir etkisinin olmayacağına vurgu yapan Kesgin, "Bademcik ve geniz eti vücudun mikroplara karşı savunmasında rolü olan lenfoid sistemin elemanlarıdır. Bademcik ve geniz eti ameliyatı sonrası bu dokuların yerine görev yapacak çok fazla dokunun vücutta bulunması nedeniyle uzun vadede bağışıklık sisteminde olumsuz bir etki görülmemektedir." dedi.

Özel Salihli Düşünür Koleji Tiyatro Kulübü öğrencilerinden “Bir komedi gecesi”
Kumar operasyonu
Yeni askerlik sisteminde detayları açıklandı
2 bin 157 metrede ekmeğini kardan çıkartıyor
Güneş gözlüğü seçerken dikkat

SPOR HABERLERİ

En Çok Okunanlar

Güncel

CHP'li Belediye Başkan Yardımcısına saldırı

Güncel

Erkenci kirazda hasat başladı tescilli kiraz gün sayıyor

Güncel

2 bin 157 metrede ekmeğini kardan çıkartıyor

Güncel

Eski Cami Mahallesi sakinleri iftarı birlikte yaptılar

Güncel

Polisten zehir tacirlerine geçit yok: 7 gözaltı

Güncel

Kablo hırsızları jandarmadan kaçamadı

Güncel

Bir yılın emeği eserler görücüye çıktı

Güncel

Yeni askerlik sisteminde detayları açıklandı

Güncel

Hafsa Sultan'da yılsonu sergisi

Güncel

Çirkin saldırıya kınama

Sağlık

Güneş gözlüğü seçerken dikkat

Güncel

Kumar operasyonu