HABERLER

Güncel

“Bu toprakların her karışında ayrı bir kahramanlık öyküsü vardır”

Bir metrekare alana 6.000 merminin düştüğü ve dünyanın en kanlı savaşını yaşayan bu toprakların her karışında ayrı bir kahramanlık öyküsünün olduğunu belirten Salihli Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tarihçi Mehmet Şahin, Osmanlının Çanakkale savaşında çavuş rütbesini alan en genç askeri Gönüllü Bombacı 13 yaşındaki Ali Reşat Çavuş olduğunu söyledi.

  Deniz ve Kara savaşlarının yaşandığı Gelibolu Yarımadası’nda, Bir metrekare alana 6.000 merminin düştüğünü belirten Salihli Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tarihçi Mehmet Şahin,” Tarihler 25 Nisan 1915 i gösterdiğinde18 Martta Çanakkale deniz savaşını kaybeden Haçlı İtilaf ordusu daha kalabalık bir şekilde geri geldiler. 8.5 ay süren bu savaşlarda resmi kayıtlara göre verdiğimiz asıl şehit sayısı 57 bin 800 olup, hastalıktan ölenler, kayıplar ve tebdil hava nedeniyle Cepheden ayrılanlar ile bu rakam 253 bine tekâmül eder. Bu savaşta Manisa 2 Bin 174,İzmir Bin 720,Denizli 2 Bin 195,Aydın Bin 746 şehit verdiğini resmi kayıtlarda görmek mümkündür” dedi.

 “Bu toprakların her karışında ayrı bir kahramanlık öyküsü vardır”


     Dünyanın en kanlı savaşını yaşayan bu toprakların her karışında ayrı bir kahramanlık öyküsünün olduğunu belirten Salihli Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tarihçi Mehmet Şahin,”Tarihler 25 Nisan 1915’ i gösterdiğinde 18 Martta Çanakkale deniz savaşını kaybeden Haçlı İtilaf ordusu daha kalabalık bir şekilde geri geldiler. Bu sefer sadece denizden değil hava ve karadan da gelerek çok önemli noktalardan çıkarma yaptılar. Bu noktalar: Morto (ölüm) koyu,Ertuğrul Koyu, Tekke Koyu, İkiz Koyu, Zığındere Çıkarması ve Arıburnu çıkarmasıdır. Akın akın üzerimize çullanan Haçlı İtilaf ordusuna çoluk çocuk demeden milli şuurla bölgeye gelerek cevap verdiğimiz bu savaşta daha önce köşe yazımızda paylaşmış olduğumuz Gönüllü Bombacı Ali Reşat çavuştan bahsedip daha önce nadir yayınladığımız fotoğraflarından birini de sizlerle paylaştık. Yıllarca internette dolaşan ve genelkurmayın yayınladığı üzerinde Osmanlıca gönüllü bombacı yazan genç bir asker var. İlk bakınca çocuk ama yüreği çok büyük bir asker. Osmanlının Çanakkale savaşında çavuş rütbesini alan en genç askeri olan bu aslan parçasının adı Ali Reşat çavuş henüz 13 yaşında Çanakkale'de. Ali Reşat’la ilgili bilgiyi Ozan Karl Vollmoellerin 1892 yılında yayın hayatına giren Berliner İllustrirte Zeitung isimli Alman dergisine verdiği haber den öğrendik. Ozan Karl Çanakkale’yi savunanlarla ilgili şunları söyler: Küçük bir çocuk vardı cephede başında Enveriye şapkası vardı büyüktü kıyafetleri ama çok cesurdu adı Ali Reşat’tı. Bombacıydı kendisi hemde 13 yaşında. Ali Reşat’ın kısaca hayatını anlatmıştı ozan. Çok acılar çekmişti Ali Reşat. Babası Balkan savaşında bir Makedonya alayında yüzbaşıydı. Kumonovada şehit olmuştu. Annesi ve kardeşleri Sırplar tarafından katledilmişti. Bu katliamdan kurtulan Ali Reşat kaçanların arkasına takılıp Trakya ya geldi. Askerlerle birlikte 20 ay geçiren Ali Reşat zorluklara göğüs geriyordu 12 yaşını bitirmek üzereydi. Ali Reşat askerlerle birlikte Çanakkale’ye geldiğinde birisi ona asker ceketiyle pantolon vermişti. Kıyafetleri giydi Ali fakat kıyafetler büyüktü. Ama Ali umursamadı bunu ailesinin intikamını almak için yanıp tutuşuyordu. Yalnız bir tek silahı eksikti. Çünkü askerlerimizin de silaha ihtiyacı vardı. Ali silahsız olmasına rağmen İngilizlere karşı kendi yöntemleriyle savaşıyordu. Gece İngiliz siperlerine geçmişti Ali İngilizlere kayıp verdirmişti. Sabah Ali yanımıza döndüğünde elinde İngiliz dürbünü ve Browning tabancayla gelmişti. Bu kahramanlığı ile ün yapmıştı Ali. Geceleri İngilizlere saldırıp subaylarını vuruyor. Cephanelerini patlatıyordu. Komutanı Ali hakkında neler söylemişti Almanlar a: Alman dergisi Ali'nin komutanına da yer veriyordu. Komutan şunları söyledi: Ali Reşat saldırılarda hep en önde savaşıyordu ve hep erken kalkıyordu hep dimdik ayakta sapasağlam bir delikanlıydı diyordu”dedi. 

Salihli'de Jeoparklar için alan kılavuzu yetiştirilecek
Salihli'ye Gümrük Müdürlüğü müjdesi
Otomobille motosiklet çarpıştı: 1 ölü
Yırtılan aort damarı başarıyla onarıldı
İtfaiye ekipleri her duruma hazır

SPOR HABERLERİ

En Çok Okunanlar

Güncel

ŞİRKETLER ZORDA

Güncel

Otomobille motosiklet çarpıştı: 1 ölü

Güncel

Yeni Sanayi esnafı iftarda bir araya geldi

Güncel

Yırtılan aort damarı başarıyla onarıldı

Güncel

Terziler ve Tuhafiyeciler Odası iftar geleneğini sürdürdü

Güncel

Salihli'ye Gümrük Müdürlüğü müjdesi

Güncel

İtfaiye ekipleri her duruma hazır

Güncel

ÖZEL SALİHLİ DÜŞÜNÜR KOLEJİ ŞAMPİYONLARINDAN KAYMAKAM VE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ'NE ZİYARET

Güncel

İş sağlığı ve güvenliği için toplandılar

Güncel

İl Genelinde Yağmursuyu Izgaraları Temizleniyor

Güncel

Harçlıklarının biriktirip Kızılay'a bağışladılar

Güncel

Salihli'de Jeoparklar için alan kılavuzu yetiştirilecek