HABERLER

Güncel

“Hangi durumlarda oruç tutmak tehlikelidir?”

11 Ayın Sultanı Ramazan’ın gelmesiyle birlikte beslenme düzenindeki değişikliklerden daha az etkilenmenin yöntemlerini ve sağlıklı beslenmenin detaylarını ele alan Özel Can Hastanesi Diyetisyeni Ayşen Temel, akıllarda soru işareti bırakan sorulara açıklama getirdi.

    Özel Can Hastanesi Diyetisyeni Ayşen Temel, “Bu ay içinde normalde 3-6 öğün arasında değişen beslenme düzenimiz 2-3 öğüne düşer. Bu durum günlük besin alımını azaltacağından ağırlık kaybına yol açarken tam aksine tek öğünde fazla yiyecek tüketimi ve gün boyu süren hareketsizlikle beraber kilo artışına da neden olabilir. Bu ay içinde beslenme şekli sahur, iftar açılışı, iftar yemeği ve iftar sonrası ara öğünler şeklinde 4 öğünden oluşmalıdır. Ramazanda yapılan beslenme hataları çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir. Özellikle sadece iftar ve sonrasında yenilen yemeklerle oruç tutmak, tansiyon ve kan şekerinde dalgalanmalar, halsizlik, baş ağrısı, dikkatsizlik gibi kötü sonuçlar doğurabilir. Ayrıca sahurda sadece su içerek veya hiçbir şey yemeyerek oruç tutulduğunda bu durum açlık kan şekerinin daha erken saatlerde düşmesine ve daha verimsiz bir güne neden olur.  İftarda tüketilen ağır yiyecekler ise mide yanması, hazımsızlık, reflü gibi şikayetlere yol açar. Ramazanda metabolizma hızının yavaşlaması ve gün içindeki hareketlerin daha da aza inmesiyle daha tembel bir vücuda sahip olmaktayız. Bu nedenle akşam yemeklerinden sonra ailece orta tempolu yürüyüş yapılması sağlık açısından ve ramazanda kilo almamak adına oldukça önemlidir” dedi. 

Hangi durumlarda oruç tutmak tehlikelidir?


   Temel; “Uzun süren açlık sonrasında ağır yemekler yemek kalp yükünü arttırabilir, kalp krizi, beyin kanaması, yüksek tansiyon ve felce neden olabilir. Mide ülserli kişiler, insülin iğnesi kullananlar, hamileler, kan şekeri normalin altına düşenler, kontrol altına alınamayan tansiyon ve şeker problemi olan kişiler ve 65 yaş üzerinde olup ilaçlarını düzenli kullanmayan ve diyetine uymayan şeker hastalarının oruç tutmaları sakıncalıdır.” dedi.  

Sahurda neler yenilmeli?


    Temel; “Yumurta, süt, yoğurt, peynir gibi proteinden zengin olan ve tokluk hissini koruyan yiyecekler, Söğüş sebze, taze meyve, kepekli ekmek gibi yüksek posalı yiyecekler, Daha az yağlı ve hafif yiyecekler, Çay-kahve gibi vücuttan su atımına neden olan içecekler yerine süt, ayran, taze meyve ve sebze suları gibi içecekler, Kahvaltı gibi hafif bir öğün tüketilmelidir, Mayalı ve şekerli yiyeceklerden uzak durulmalıdır, Kızartma, kavurma gibi yiyecekler ve tuzlu gıdalardan uzak durulmalı, bol su tüketilmelidir.

İftarda neler yenilmeli?


     İftar soframızda hafif kahvaltılıklar, çorba, taze sebzeler bulunmalıdır, Oruç hafif bir kahvaltı ya da çorbayla açıldıktan yaklaşık yarım saat sonra az yağlı bir sebze yemeği veya ızgara et, yoğurt ve salatayla devam edilebilir, Çok yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Özellikle ızgara, fırın veya haşlama gibi pişirme yöntemleri kullanılmalıdır, Ağır şerbetli tatlılar yerine; sütlü veya meyveli tatlılar ve meyve tercih edilebilir, Bütün gün süren açlık sonrasında mideyi yormamak için yavaş yemek yemeli, kendinize bir sınır koymalı ve ağır yemeklerden kaçınmalısınız.” dedi.


Ramazan’a Özel Örnek Menü
Sahur 

2 kibrit kutusu kadar beyaz peynir (1 yumurta + 1 dilim peynir) veya menemen
4-5 zeytin 
Yağsız söğüş doğranmış sebze
Kepek ekmeği
1 bardak süt veya ayran
Meyve 
İftar
1 kase çorba
Ekmek 
1-2 hurma
Yarım saat sonra
1 porsiyon sebze veya et yemeği
1 bardak yoğurt
Yağsız salata
Ekmek
Gece 
Meyve veya 1 küçük kase sütlü tatlı.

Salihli'de bayram sıcak geçecek
Arefe günü pazarlıklar sıkılaştı
Güvenlik güçleri bayramda görev başında
Motosiklet kazası: 1 ölü
Üzüm Festivali başlıyor

SPOR HABERLERİ

En Çok Okunanlar

Güncel

Direksiyon hakimiyetini kaybeden motosiklet sürücüsü yola düşerek öldü

Güncel

Elektrik akımına kapılan bir kişi hayatını kaybetti

Güncel

Aracın değeri kadar ses sistemi döşedi

Güncel

Arefe günü pazarlıklar sıkılaştı

Güncel

Üzüm Festivali başlıyor

Güncel

Motosiklet kazası: 1 ölü

Güncel

Salihli Belediyespor Afyon kampını tamamladı

Güncel

Salihli'de bayram sıcak geçecek

Güncel

Aynı tarlada 7 cins kavun hasadı

Güncel

Güvenlik güçleri bayramda görev başında

Spor

Selendili oyuncular Milli Takım'da