HABERLER

Güncel

Jeotermal Enerji Sistemleri anlatıldı

Salihli ve yöresinde yapılması planlanan Jeotermal Enerji Sistemleri konusunda yöre halkını bilgilendirme amaçlı Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) tarafından bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Lidya Sardes Otel’de düzenlenen bilgilendirme toplantısında toplantıya katılan vatandaşlar, Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkan vekili Ufuk Şentürk, SANKO Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Kaygusuz, Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, İzmir İleri teknoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Baba, ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Parlaktuna tarafından bilgilendirildi. Toplantının soru cevap şeklinde geçen 2. kısımında ise Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Niyazi Aksoy ve Pamukkale Üniversitesi Doç. Dr. Ali Bülbül katılımcıların sorularını bilimsel verilerle yanıtladı.

Toplantı ve Jeotermal Enerji Sistemleri ile ilgili önemli bilgiler veren ve toplanmalarının amacının Salihli’de yerel halkın yatırımlara gösterdiği tepki konusunda yanlış bildikleri konular hakkında konularından uzman Öğretim Üyeleri tarafından bilgilendirmek olduğunu söyleyen Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkan vekili Ufuk Şentürk, “Salihli, Alaşehir ve Sarıgöl halkını bilgilendirmek için konusunda uzman Öğretim Üyelerini buraya davet ettik. Konulara dernek olarak kesinlikle müdahalemiz olmadı. Jeotermal konusunda bilimsel bilgilerini paylaşacaklar. Amacımız tamamen halkı bilimsel doğru bilgilerle bilinçlendirme” dedi.

“Santraller sulara hiç dokunmadan tekrar aldığı yerlere bırakır”

JES’lerin yerin altından aldıkları sıcak su ile çalışan elektrik santralleri olduğunu belirten Şentürk, “Halkımızın söylediği gibi Jeotermal santrallerinin hiçbir kısmında sıcak su kullanılmaz. Santraller, yerin altından aldıkları suyu ejanjörler vasıtasıyla ikinci bir sıvıya kaynama noktası daha düşük sıvılara aktarır ve bunların buharı ile üretim yapar. Sulara hiç dokunmadan tekrar aldığı yerlere bırakır. Enerji Piyasası düzenleme kurumu bizim ne ürettiğimizi ne sattığımızı yayınlarlar. Bu veriler devletin resmi verileridir. Ürettiğimizi de sattığımızı da kontrol ederler. Eğer biz bu suyu geri göndermezsek bir daha bulamayız. Santrallerimizin ömrü 1 yıla iner. Alaşehir’de 5 yıldır çalışan santralimiz var ve sularımızda hiç eksilme yok” dedi.

“Santrallerin sularını fay hatlarından”

Santrallerin sularını fay hatlarından almadığına vurgu yapan Ufuk Şentürk, “Santraller, sularını aşağıdaki kayaların arasında hapsolmuş sulardan alır. Biz devasa bir basınçla geri aldığımız yere suyu gönderiyoruz. Bu santrallerimiz için maliyetlidir ama tüm santrallerimiz bu maliyete katlanmak zorundadır” dedi

“Biz çok sıkı ve habersiz denetleniyoruz”

Geçtiğimiz ay içerisinde Türkiye’de mevcut 57 santralinin tamamı habersiz bir denetimle enerji Bakanlığının talebi Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Mühendisleri tarafından denetlendiği belirten Ufuk Şentürk, “ Bu denetimlerin tamamı habersiz ve Türkiye’de faaliyet gösteren santrallere yapıldı. Santrallerin sadece enjeksiyon faaliyetleri değil çıkardığı gürültü, atık sularına, atık tesislerine kadar her şeyi mühendisler ordusu tarafından denetlendi. 1 tane santralimiz re enjeksiyon yapılmama teşhisi yoktur. Ayrıca burada çoğu yerel yönetimlerin yüzde 90’ında arıtma tesisi yokken tüm jeotermal tesislerde kullanılan atık suları arıtma tesislerinden geçiyor. Yani Belediyelerin yapamadığını santraller yapıyor. Biz çok sıkı ve habersiz denetleniyoruz” diye konuştu.

Salihli'nin mahallelerinde zorlu tütün kırımları devam ediyor
Özel Medigüneş Hastanesi gücüne güç katmaya devam ediyor
Salihli Güven'den örnek davranış
Manisa'da tasarruf dönemi
SEL-DER'den Kaymakam Sağlam'a ziyaret

SPOR HABERLERİ

En Çok Okunanlar