HABERLER

Güncel

Kavun tohumu toprakla buluştu

Manisa'nın Kırkağaç ilçesinde yetişen deseni, kokusu, tadı ve uzun dayanmasıyla ünlenen Kırkağaç kavununun tohumları 10 bin dekarlık alanda toprakla buluşurken, bu yıl çiftçiler 30 bin tonluk üretim hedefliyor.

Manisa'nın Kırkağaç ilçesinde kavun tohumları toprakla buluştu. Meşhur Kırkağaç kavununu bazı çiftçiler el yöntemiyle toprağa ekerken, bazı çiftçiler ise traktör kullanmayı tercih etti. Tohum ekimlerinin bitmesinin ardından çapa yapılacak tarlalarda Ağustos ayında da hasat yapılması bekleniyor. Hasat edilen kavunlar daha sonra serin ortamlardaki depolara asılarak tüketiciye ulaştırılacak. 10 bin dönüm dekar alanda ekilen yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden Kırkağaç kavunundan bu yıl 30 bin tonluk üretim hedefleniyor. 


Dekar başına 3 tonluk ürün beklentileri olduğunu söyleyen Kırkağaç Ziraat Odası Başkanlığı Genel Sekreteri Emin Özarı, "Türkiye'nin dünyaca ünlü Kırkağaç kavunu yavaş yavaş toprakla buluşuyor. Tohumlarımız, çiftçilerimiz tarafından topraklara ekildi ve fidan olarak gün yüzüne çıkmaya başladı. Kavunlarımızın Nisan ayının son haftası ile Mayıs ayı içerisinde ekimi yapılır. Bu aşamadan sonra çapalama işlemi yapılacak. Daha sonra sulama işlemi ile devam edilecek. Bu süreç Ağustos ayının ilk haftasına kadar sürecek ve kavunlarımız meyvesini vermeye başlayacak" dedi. Sahte Kırkağaç kavunu için uyardı 


Kırkağaç kavununun Ağustos ayında hasat edildiğini ancak bazı satıcıların Haziran ayında Kırkağaç kavunu adı altında satış yaptığını söyleyen Özarı, "Haziran ayının başlarında bizim kavunlarımız daha meyve bile dökmemişken, Kırkağaç kavunu adı altında ülkemizin her tarafında maalesef kavun satışı yapılıyor. Bu da Kırkağaçlı çiftçiyi üzüyor. Bu kavunların şekli Kırkağaç kavunu şeklindedir ama Kırkağaç topraklarında üretilmiş kavun değildir. Bizim topraklarımızın Allah tarafından verilmiş bir özelliği vardır. Lezzeti, aroması ve lif yapısı çok farklıdır. Kırkağaç kavunu Ağustos ayının ilk haftası itibariyle çıkmaya başlıyor. Kavunlarımız daha çok iç pazarda tüketiliyor. İlk olarak İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlere satış gerçekleştiriyoruz. Yurt dışı olarak da özellikle Almanya’dan yoğun talep oluyor” diye konuştu. 
70 yıldır çiftçilikle uğraştığını söyleyen 77 yaşındaki kavun üreticisi Hüseyin Gedik ise "Kavunlarımızın ekimini yapmaya başladık. İlk olarak çapayla toprağı kazıp, içerilerine tohum ve gübre atarak ekimini yapıyoruz. Bir hafta sonra fidan olarak toprak üzerine çıkıyor ve onları çapalayıp, ilaçlama işlemini gerçekleştiriyoruz. Ayrıca tohumların üzerlerini örterek sıcaklardan koruyoruz. Ağustos ayında kavunlarımız olduktan sonra hasadını yaparak depolarımıza götürüp satım zamanına kadar saklıyoruz. Alıcı daha sonra bizden alarak Türkiye’nin her yerine kavunlarımızı götürüyor. Bizim kavunlarımızın diğer kavunlara benzemez. Hem tadıyla hem de dayanaklılığıyla dünyaca ünlüdür" diye konuştu. 

Salihli'de bayram sıcak geçecek
Arefe günü pazarlıklar sıkılaştı
Güvenlik güçleri bayramda görev başında
Motosiklet kazası: 1 ölü
Üzüm Festivali başlıyor

SPOR HABERLERİ

En Çok Okunanlar

Güncel

Direksiyon hakimiyetini kaybeden motosiklet sürücüsü yola düşerek öldü

Güncel

Elektrik akımına kapılan bir kişi hayatını kaybetti

Güncel

Aracın değeri kadar ses sistemi döşedi

Güncel

Arefe günü pazarlıklar sıkılaştı

Güncel

Üzüm Festivali başlıyor

Güncel

Motosiklet kazası: 1 ölü

Güncel

Salihli Belediyespor Afyon kampını tamamladı

Güncel

Salihli'de bayram sıcak geçecek

Güncel

Aynı tarlada 7 cins kavun hasadı

Güncel

Güvenlik güçleri bayramda görev başında

Spor

Selendili oyuncular Milli Takım'da