HABERLER

Güncel

Salihli Ovasında Buğday Hasadı Başladı

Salihli Ovasında Buğday hasadı başakların büyümesi ve sapsarı rengi almasının ardından biçerdöverlerin buğday tarlalarına girmesiyle başladı. Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, bu yıl mevsimlerin iyi geçmesiyle rekoltenin iyi göründüğünü fakat fiyatların üreticiyi ve ziraat odasını memnun etmediğini belirtti.

Bu yıl yağışların iyi olması ve hava sıcaklıklarının mevsim normallerinde seyretmesi nedeniyle çiftçilerin hasada ürün verimi ve kalite anlamında daha mutlu başladığı görülürken buğday tarlalarındaki ürünlerde kalitenin de geçtiğimiz yıllara göre yüksek olduğu öğrenildi.  

Kalite ve rekoltenin iyi olduğunu fakat fiyatlardan memnun olmadıklarını belirten Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç; “Buğdaya açıklamış olan fiyat çiftçilerimizi çok memnun etmedi. Maliyetlerin çok yüksek olmasından dolayı üretim aşamasında giderler de çok yüksek. Çiftçimiz için bereketli bir yıl oldu. Dekar başı 650 ile 750 kilo gram ürün alınıyor. Ürünlerimiz kalite bakımından da gayet iyi durumda. Tüm çiftçilerimize hayırlı hasat dönemi diliyorum” dedi.

Biçerdöver fiyatları hakkında da bilgiler veren Yalvaç, ova da hububat için biçer döver’in dekar başı sulu tarımın yapıldığı alanlarda 28 TL, susuz tarımın yapıldığı kır olarak tabir edilen alanlarda ise dekar başı 23 TL olduğunu açıkladı. 25 Kg’lık saman balyalarının fiyatının 2,65 TL olduğunu açıklayan Yalvaç, ovada şu an da işçi ücretlerinin de 60+6 TL olduğunu söyledi.

“Anız yangınlarına dikkat”

Anız yangınlarına karşı vatandaşları uyaran Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç; “Anız yakmak toprağın doğal yapısını bozarak toprağa zarar veren ve gelecek yıllarda verimi düşüren bir uygulamadır. Anızı yakıp toprağa zarar verirken, yangını kontrol edemeyip çevreye ve kendilerine de zarar verebilirler. Anız yakanlar her dekar için 60 TL idari para cezası verileceği, anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskun mahallerde işlenmesi durumunda cezanın beş kat arttırılarak uygulanacak” şeklinde konuştu.

 

 

Salihli'nin mahallelerinde zorlu tütün kırımları devam ediyor
Özel Medigüneş Hastanesi gücüne güç katmaya devam ediyor
Salihli Güven'den örnek davranış
Manisa'da tasarruf dönemi
SEL-DER'den Kaymakam Sağlam'a ziyaret

SPOR HABERLERİ

En Çok Okunanlar