HABERLER

Güncel

Salihli Şoförler Odası Başkanı Dağıstanlı’dan sürücülere uyarı!

Salihli Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Murat Dağıstanlı, bayram öncesi Salihli’de trafiğe çıkan herkesin daha dikkatli olmasını tavsiye etti.

  Salihli Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Murat Dağıstanlı, bayram öncesi Salihli'de trafiğe çıkan herkesin daha dikkatli olmasını tavsiye etti. 


    Salihli Şoförler Odası Başkanı Dağıstanlı, bu yıl Ramazan ayının yılın en uzun günlerine rastlaması nedeniyle oruçlu olanlarda dikkat dağınıklığının daha yüksek olabileceğini belirterek daha dikkatli olunmasını istedi. İstatistiklere göre kazaların daha çok yazın tatillerde ve sıcaklarda meydana geldiğini kaydeden Şoförler Odası başkanı Dağıstanlı, sürücülere önerilerde bulundu.
 
"Sıcak hava dikkati olumsuz etkiliyor" 
   Okulların kapanması ve yaz tatilinin de başlaması dolayısıyla, seyahate çıkacak sürücülere de seslenen Dağıstanlı, "Yaz aylarında yükselen nem oranı ve aşırı sıcaklar kişinin fizyolojik ve psikolojik yapısı olumsuz yönde etkiliyor. Bu nedenle dikkati dağılan sürücülerin, sıcak havanın vereceği rehavet ve yorgunluğu dikkate almaları gerekiyor. Uzun yolculuklarda özel araç yerine otobüs, tren, uçak, gemi, feribot gibi toplu taşıma araçlarını tercih etmelerini tavsiye ediyoruz. Özel araçları ile yola çıkacak sürücülerin de yolculuk öncesinde düzenli ve yeteri kadar uyumasını ve kuralları mutlaka uymasını tavsiye ediyoruz. Bunun yanında kimse araçların yazlık bakımını yaptırmadan yola çıkmasın" dedi.

  "1,5-2 saatte bir mola vermeyi ihmal etmeyin" 
   Güvenli yolculuğun temel şartlarından birinin de zaman zaman mola verilmesi olduğunu belirten Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Dağıstanlı, "Araç kullanırken gözlerin karıncalanması, esneme, göz kapaklarında ağırlık, ensede gerginlik hissedilmesi dikkatin ve tepki süresinin azaldığının göstergesidir. Bu gibi durumlarda derhal aracı güvenli şekilde sağa çekip, durup bir süre dinlenilmelidir. Her 100 kilometrede veya 1,5-2 saatte bir 10-15 dakika dinlenme molası verilmesi yolculuğun selameti bakımından çok önemlidir. Molada kan dolaşımını arttıran hareketler yapılmalı ve eller ile yüz yıkanmalı. Molalarda bol sıvı, uyku açıcı çay, kahve ve benzeri içecekler alınmalı, otomobilde yalnız seyahat edenler kendilerini aktif ve zinde tutacak türden müzikler dinlemeli. Özellikle varılacak yere az kaldığında yolu bitiriverme hevesi ile yorgun bir vaziyette yapılan yolculuk ciddi kazalara neden olabiliyor. Bu nedenle yorgun ve uykusuz vaziyette kesinlikle araç kullanmayınız” önerilerinde bulundu. 
 

Salihli'de bayram sıcak geçecek
Arefe günü pazarlıklar sıkılaştı
Güvenlik güçleri bayramda görev başında
Motosiklet kazası: 1 ölü
Üzüm Festivali başlıyor

SPOR HABERLERİ

En Çok Okunanlar

Güncel

Direksiyon hakimiyetini kaybeden motosiklet sürücüsü yola düşerek öldü

Güncel

Elektrik akımına kapılan bir kişi hayatını kaybetti

Güncel

Aracın değeri kadar ses sistemi döşedi

Güncel

Arefe günü pazarlıklar sıkılaştı

Güncel

Üzüm Festivali başlıyor

Güncel

Motosiklet kazası: 1 ölü

Güncel

Salihli Belediyespor Afyon kampını tamamladı

Güncel

Salihli'de bayram sıcak geçecek

Güncel

Aynı tarlada 7 cins kavun hasadı

Güncel

Güvenlik güçleri bayramda görev başında

Spor

Selendili oyuncular Milli Takım'da