HABERLER

Güncel

Salihli`de aşırı tuz ve şeker kullanımı azaltılacak

Sağlık Bakanlığının 2019-2023 Stratejik Planı,  2019-2023 Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı ve 2015-2020 Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Programı çerçevesinde toplum sağlığının korunması maksadıyla özellikle ev dışında yemek yiyen nüfusun arttığı son yıllarda; lokanta, pastane, kebapçı, kafe, fastfood, börekçi, kafe vb. yerlerde insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilen “aşırı tuz ve şeker tüketimin azaltılması” başta olmak üzere “sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitenin her alanda desteklenmesi” amacıyla Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu (TLKPTF) ve Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON) arasında işbirliği protokolü imzalandı.

   Söz konusu protokol ve Sağlık bakanlığının talimatları doğrultusunda TLKPTF’ye bağlı işletmelerde ve TAŞPAKON üyelerinin yer aldığı işletmelerden gönüllü olanlar tarafından yılda, aşırı tuz kullanımının % 4 ve aşırı şeker kullanımının % 5 oranında azaltılması ile ilgili faaliyetlere ilişkin usul, esas ve yükümlülüklere uygun olarak illerde gerekli çalışmaların başlatılması gerektiği belirtildi.


     Bu kapsamda; Manisa’da İl Sağlık Müdürlüğü Toplantı Salonunda Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Leyla Arıcı başkanlığında; Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Osman Bayık, İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Birimi çalışanları, Manisa Lokantacılar, Kebapçılar, Tatlıcılar ve Yoğurtçular Esnaf Odası başkanı Mehmet Akgül ve başkan vekili Sebahattin Pamukçu Salihli Lokantacılar ve Gazinocular Esnaf Odası Başkanı Fatih Azak, Turgutlu Lokantacılar, Kebapçılar, Köfteciler ve Tatlıcılar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Akkoyun, Alaşehir Lokantacılar, Pastacılar, Unlu Mamuller, Fırıncılar Esnaf Odası Başkanı Yaşar Çataldere’nin katılımıyla toplantı düzenlendi. Toplantı sonunda ise alınan kararlar Salihli’de ve diğer ilçelerde ki tüm lokantalarda tuz ve şeker kullanımının azaltımasına karar verildi.

Salihli'nin mahallelerinde zorlu tütün kırımları devam ediyor
Özel Medigüneş Hastanesi gücüne güç katmaya devam ediyor
Salihli Güven'den örnek davranış
Manisa'da tasarruf dönemi
SEL-DER'den Kaymakam Sağlam'a ziyaret

SPOR HABERLERİ

En Çok Okunanlar