HABERLER

Güncel

Salihli'de çekirdeksiz kuru sezonu çalıştayı gerçekleştirildi

Salihli Ticaret Borsası öncülüğünde toplanan tarımın paydaşları “2019 -2020 sezonunda Üzümde İlaç Kalıntısı ile Mücadele Eylem Planı” oluşturmak için bir araya geldi. Salihli Kaymakamı Levent Kılıç’ında katılımıyla gerçekleşen toplantıya Borsa Başkanı Yetiş Aksoy, Borsa Yönetim Kurulu Başkan Yard. Melih Yazgan, Yönetim Kurulu Üyesi Armağan Karaman, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ali Demir, Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, Tariş Ziraat Mühendisi Şeref Solak, Tuğrul Tarım Kuru Üzüm İşletmesini temsilen Emre Tuğrul, Grappa Gıda Kuru Üzüm İşletmesini temsilen Hakkı Gürbüz, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personelleri ve zirai ilaç bayileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Salihli Ticaret Borsası Başkanı Yetiş Aksoy; “Dünya çekirdeksiz kuru üzüm rekoltesi yaklaşık 1 milyon 100 bin ton civarındadır. 280 bin ton üretimi ve 240 bin ton ihracat ortalaması ile Ülkemiz dünya çekirdeksiz kuru üzüm üretim ve ihracatında birinci sırada yer almaktadır. Üretilen kuru üzümün %15’i iç piyasada tüketilmekte, geri kalan %85’i ise ihraç edilmektedir. Türkiye’nin üretim ve ihracatında söz sahibi olduğu çekirdeksiz kuru üzümde gıda güvenliği ve kaliteli ürün için bölgemiz tarımının paydaşları olan; Üreticiler, Salihli İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Tariş Müdürlüğü, Salihli Ziraat Odası, Tarım Kredi Kooperatifi, İlçe Zirai İlaç Bayileri, İhracatçılar, Tüccarlar ve Borsamız olarak yıllardır güç birliği yapmaktayız. Çekirdeksiz kuru üzümümüzün dünya pazarında kalitesiyle aranan ve söz sahibi olan bir ürün haline gelmesinde katkı sağlayan tüm tarım paydaşlarına ve özellikle üreticimize çok teşekkür ediyorum. 2019-2020 Ç. Kuru Üzüm sezonu için üzümde ilaç kalıntısı eylem planı ile de bu başarımızı daha üst seviyelere geleceğine canı gönülden inanıyorum.” dedi.

Çekirdeksiz kuru üzümdeki kalıntıyla ilgili çalışmaları yıllardır birlikte sürdürdüklerini ifade eden İlçe Tarım Müdürü Ali Demir, bununla ilgili geçmiş yıllarda yapmış oldukları çalışmaların meyvelerini aldıklarını ve bu başarının tarımın paydaşları olan tüm kesimin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesiyle başardıklarını vurguladı. İlçe Tarım Ziraat Mühendislerinin yaptığı bilgilendirme sunumu ve 2019 Yılı Salihli İlçesi Üzümde İlaç Kalıntısı ile Mücadele Eylem Planı oluşturularak çalıştay son buldu.

 

Özel Salihli Düşünür Koleji Tiyatro Kulübü öğrencilerinden “Bir komedi gecesi”
Kumar operasyonu
Yeni askerlik sisteminde detayları açıklandı
2 bin 157 metrede ekmeğini kardan çıkartıyor
Güneş gözlüğü seçerken dikkat

SPOR HABERLERİ

En Çok Okunanlar

Güncel

CHP'li Belediye Başkan Yardımcısına saldırı

Güncel

Erkenci kirazda hasat başladı tescilli kiraz gün sayıyor

Güncel

2 bin 157 metrede ekmeğini kardan çıkartıyor

Güncel

Eski Cami Mahallesi sakinleri iftarı birlikte yaptılar

Güncel

Polisten zehir tacirlerine geçit yok: 7 gözaltı

Güncel

Kablo hırsızları jandarmadan kaçamadı

Güncel

Bir yılın emeği eserler görücüye çıktı

Güncel

Yeni askerlik sisteminde detayları açıklandı

Güncel

Hafsa Sultan'da yılsonu sergisi

Güncel

Çirkin saldırıya kınama

Sağlık

Güneş gözlüğü seçerken dikkat

Güncel

Kumar operasyonu