Salihli Bağımsız Belediye Başkan Adayı Ertan Gökçe
Güncel

Salihli'de çekirdeksiz kuru sezonu çalıştayı gerçekleştirildi

Salihli Ticaret Borsası öncülüğünde toplanan tarımın paydaşları “2019 -2020 sezonunda Üzümde İlaç Kalıntısı ile Mücadele Eylem Planı” oluşturmak için bir araya geldi. Salihli Kaymakamı Levent Kılıç’ında katılımıyla gerçekleşen toplantıya Borsa Başkanı Yetiş Aksoy, Borsa Yönetim Kurulu Başkan Yard. Melih Yazgan, Yönetim Kurulu Üyesi Armağan Karaman, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ali Demir, Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, Tariş Ziraat Mühendisi Şeref Solak, Tuğrul Tarım Kuru Üzüm İşletmesini temsilen Emre Tuğrul, Grappa Gıda Kuru Üzüm İşletmesini temsilen Hakkı Gürbüz, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personelleri ve zirai ilaç bayileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Salihli Ticaret Borsası Başkanı Yetiş Aksoy; “Dünya çekirdeksiz kuru üzüm rekoltesi yaklaşık 1 milyon 100 bin ton civarındadır. 280 bin ton üretimi ve 240 bin ton ihracat ortalaması ile Ülkemiz dünya çekirdeksiz kuru üzüm üretim ve ihracatında birinci sırada yer almaktadır. Üretilen kuru üzümün %15’i iç piyasada tüketilmekte, geri kalan %85’i ise ihraç edilmektedir. Türkiye’nin üretim ve ihracatında söz sahibi olduğu çekirdeksiz kuru üzümde gıda güvenliği ve kaliteli ürün için bölgemiz tarımının paydaşları olan; Üreticiler, Salihli İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Tariş Müdürlüğü, Salihli Ziraat Odası, Tarım Kredi Kooperatifi, İlçe Zirai İlaç Bayileri, İhracatçılar, Tüccarlar ve Borsamız olarak yıllardır güç birliği yapmaktayız. Çekirdeksiz kuru üzümümüzün dünya pazarında kalitesiyle aranan ve söz sahibi olan bir ürün haline gelmesinde katkı sağlayan tüm tarım paydaşlarına ve özellikle üreticimize çok teşekkür ediyorum. 2019-2020 Ç. Kuru Üzüm sezonu için üzümde ilaç kalıntısı eylem planı ile de bu başarımızı daha üst seviyelere geleceğine canı gönülden inanıyorum.” dedi.

Çekirdeksiz kuru üzümdeki kalıntıyla ilgili çalışmaları yıllardır birlikte sürdürdüklerini ifade eden İlçe Tarım Müdürü Ali Demir, bununla ilgili geçmiş yıllarda yapmış oldukları çalışmaların meyvelerini aldıklarını ve bu başarının tarımın paydaşları olan tüm kesimin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesiyle başardıklarını vurguladı. İlçe Tarım Ziraat Mühendislerinin yaptığı bilgilendirme sunumu ve 2019 Yılı Salihli İlçesi Üzümde İlaç Kalıntısı ile Mücadele Eylem Planı oluşturularak çalıştay son buldu.

 

HABERLER

Yarınlara Geç Kalmadan Salihli'de büyük alkış aldı
Tünel'deki yangında, şoförün dikkati faciayı önledi
Bağımsız aday Gökçe seçim çalışmalarında hız kesmiyor
“Manisa Sana Kanım Feda” projesi kapsamında toplantı yapıldı
Şirinyer Mahalle Mezarlığı'na Yeni İçme Suyu Hattı

SPOR HABERLERİ

En Çok Okunanlar

Güncel

Salihli'de de hissedilen deprem korkuttu

Güncel

3 yıllık evli genç kadın canına kıydı

Güncel

Devrilen traktörün altında kalarak öldü

Güncel

Deprem sonrası Whatsapp'lı önlem

Güncel

İbrahim Akkayan da okul yararına kermes düzenlendi

Eğitim

Kurtuluş İlkokulundaki etkinlikte gözyaşları sel oldu

Güncel

İsmail Bali'li minikler ve okul idaresinden anlamlı ziyaret

Güncel

Salihli Ticaret Borsası'ndan iki üyesine daha istihdam ziyareti

Güncel

Tünel'deki yangında, şoförün dikkati faciayı önledi

Eğitim

Salihli BİLSEM'den projelere rekor başvuru

Güncel

Şirinyer Mahalle Mezarlığı'na Yeni İçme Suyu Hattı

Güncel

Bağımsız aday Gökçe seçim çalışmalarında hız kesmiyor