HABERLER

Güncel

Salihli'de Gaziler günü kutlandı

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e Mareşallik ve Gazilik unvanının verilişinin yıldönümü olan 19 Eylül Gaziler Günü tüm yurtta olduğu gibi Salihli’de de düzenlenen törenle kutlandı.

Şehit Mehmetçik Anıtı önünde düzenlenen törene İlçe Kaymakamı Turgut Çelenkoğlu, , Belediye Başkanı Zeki Kayda ve yardımcıları, Salihli Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Mehmet Alşen, Askerlik Şubesi Başkanı Asteğmen Servet Ali Bulut, İlçe Emniyet Müdür vekili Sercan Akarsu, Askeri Erkan, kurum amirleri, Kurum ve Kuruluşların Temsilcileri, sivil toplum Kuruluşlarının temsilcileri, Siyasi Partilerin Temsilcileri gaziler, Şehit Aileleri ve yakınları ile vatandaşlar katıldı.

Şehit Mehmetçik Anıtı’na Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı ve Muharip Gaziler Derneği çelenklerinin konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Salihli Şube Başkan Nevzat Aydın, “19 Eylül Gaziler Günü ”nün, aziz vatanımızın bağımsızlığı ve bekası uğrunda muharebe meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan, fedakâr ve kahraman gazilerimizin Şeref ve kahramanlık günü olduğunu belirterek,” Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış Türk milleti işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir millettir. Bu nedenle tarihinde bu uğurda çok savaş yapmış birçok insanını şehit ve gazi vermiştir. Şehitlik ve gazilik unvanları, vatan, millet, bayrak, namus, vazife ve diğer kutsal değerler uğruna hiçbir maddi menfaat beklentisine girmeden, inançla, hayatla, kanla ve canla elde edildiği içindir ki herhangi bir unvan ve rütbe ile mukayese edilemez, değeri maddiyatla ölçülemez. Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir" dedi.

Gaziler Gününü kutlamanın gururu ve heyecanı içinde olduklarını belirten Aydın,” 19 Eylül, aziz vatanın bağımsızlığı ve bekası uğrunda muharebe meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan, fedakâr ve kahraman gazilerin şeref ve kahramanlık günüdür. Bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin yanı sıra Kore Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti’nin varoluş mücadelesinde ve İç Güvenlik Harekatı’nda, vatanı için toprağa düşmüş, kanını akıtmış, hayatının baharında “Vatan” demiş, ”Bayrak” demiş, elini, kolunu, bacağını, gözünü, ülkesine ve milletine helal etmiş gazilik unvanı ile onurlandırılmış Mehmetçiklerimize vefa günüdür. Ancak bu vefa borcu gün içinde yapılan kutlamalarla ödenebilecek bir borç değildir. Bugün huzur, barış, refah içinde ay yıldızlı bayrağımızın gölgesinde, bu kutsal vatanın ekmeğini yiyebiliyorsak, suyunu içebiliyorsak, havasını soluyabiliyorsak, kanını ülkesinin özgür ve bağımsız geleceği için akıtan bu aslanların sayesindedir. Gaziler Günü, canlarını bu aziz ulusa adayan tüm gazilere kutlu olsun. Bizi bu mutlu günle onurlandıran herkese şükranlarımızı sunarız. Dün olduğu gibi bugünde aynı inançla, bu aziz vatanın birliği bölünmezliğine ve ulusal değerlerine saldıranlara karşı her zaman kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız” dedi.

Şehitlik anıtında düzenlenen tören günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından son bulmasının ardından Laminarya Kafe’de protokol üyelerine, Gazilere ve yakınlarına ikramda bulunuldu.

 

 

 

 

 

Salihli CHP'de adaylık başvuru süresi uzadı
Salihlili gençler hem doğa da yürüdüler hem de temizlediler
CHP'li Özel: Belediye Başkan adaylığım söz konusu değil
Salihli'nin bütçesi 116 milyon lira
Salihli'de yağış bekleniyor

SPOR HABERLERİ

En Çok Okunanlar

Güncel

Şehit Süleyman Gür'ün oğlu Süleyman, Can Hastanesi'nde sünnet oldu

Güncel

BAĞIŞÇILARIN AHI MI TUTTU ?

Güncel

Salihli'den 2 muhtara plaket

Güncel

Salihli'de yağış bekleniyor

Spor

Salihli Belediyespor'da Ozan Dombaz dönemi sona erdi

Güncel

Gelin almaya süslediği otobüsle gitti

Spor

Kapancıspor zorlu deplasmandan galibiyetle döndü

Güncel

Hisar: ''Esnaf ve Sanatkarlarımız usta kalfa ve çıraklarımız ile büyük bir aileyiz''

Spor

Kocaçeşmespor galibiyet ile başladı

Güncel

jandarmadan helikopter destekli denetim

Güncel

1 evde göçük: 1 ölü

Güncel

Cennet elmasında hasad başladı