HABERLER

Güncel

Salihli'de Gaziler günü kutlandı

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e Mareşallik ve Gazilik unvanının verilişinin yıldönümü olan 19 Eylül Gaziler Günü tüm yurtta olduğu gibi Salihli’de de düzenlenen törenle kutlandı.

Şehit Mehmetçik Anıtı önünde düzenlenen törene İlçe Kaymakamı Turgut Çelenkoğlu, , Belediye Başkanı Zeki Kayda ve yardımcıları, Salihli Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Mehmet Alşen, Askerlik Şubesi Başkanı Asteğmen Servet Ali Bulut, İlçe Emniyet Müdür vekili Sercan Akarsu, Askeri Erkan, kurum amirleri, Kurum ve Kuruluşların Temsilcileri, sivil toplum Kuruluşlarının temsilcileri, Siyasi Partilerin Temsilcileri gaziler, Şehit Aileleri ve yakınları ile vatandaşlar katıldı.

Şehit Mehmetçik Anıtı’na Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı ve Muharip Gaziler Derneği çelenklerinin konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Salihli Şube Başkan Nevzat Aydın, “19 Eylül Gaziler Günü ”nün, aziz vatanımızın bağımsızlığı ve bekası uğrunda muharebe meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan, fedakâr ve kahraman gazilerimizin Şeref ve kahramanlık günü olduğunu belirterek,” Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış Türk milleti işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir millettir. Bu nedenle tarihinde bu uğurda çok savaş yapmış birçok insanını şehit ve gazi vermiştir. Şehitlik ve gazilik unvanları, vatan, millet, bayrak, namus, vazife ve diğer kutsal değerler uğruna hiçbir maddi menfaat beklentisine girmeden, inançla, hayatla, kanla ve canla elde edildiği içindir ki herhangi bir unvan ve rütbe ile mukayese edilemez, değeri maddiyatla ölçülemez. Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir" dedi.

Gaziler Gününü kutlamanın gururu ve heyecanı içinde olduklarını belirten Aydın,” 19 Eylül, aziz vatanın bağımsızlığı ve bekası uğrunda muharebe meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan, fedakâr ve kahraman gazilerin şeref ve kahramanlık günüdür. Bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin yanı sıra Kore Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti’nin varoluş mücadelesinde ve İç Güvenlik Harekatı’nda, vatanı için toprağa düşmüş, kanını akıtmış, hayatının baharında “Vatan” demiş, ”Bayrak” demiş, elini, kolunu, bacağını, gözünü, ülkesine ve milletine helal etmiş gazilik unvanı ile onurlandırılmış Mehmetçiklerimize vefa günüdür. Ancak bu vefa borcu gün içinde yapılan kutlamalarla ödenebilecek bir borç değildir. Bugün huzur, barış, refah içinde ay yıldızlı bayrağımızın gölgesinde, bu kutsal vatanın ekmeğini yiyebiliyorsak, suyunu içebiliyorsak, havasını soluyabiliyorsak, kanını ülkesinin özgür ve bağımsız geleceği için akıtan bu aslanların sayesindedir. Gaziler Günü, canlarını bu aziz ulusa adayan tüm gazilere kutlu olsun. Bizi bu mutlu günle onurlandıran herkese şükranlarımızı sunarız. Dün olduğu gibi bugünde aynı inançla, bu aziz vatanın birliği bölünmezliğine ve ulusal değerlerine saldıranlara karşı her zaman kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız” dedi.

Şehitlik anıtında düzenlenen tören günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından son bulmasının ardından Laminarya Kafe’de protokol üyelerine, Gazilere ve yakınlarına ikramda bulunuldu.

 

 

 

 

 

Salihli de fırtına ağaçları devirdi çatıları uçurdu
Köprüden atlarken kolundan yakaladılar
Güney Kore heyeti Salihli'de kiraz bahçelerini inceledi
Bahar yorgunluğuna çare zeytinyağı
Dünya Atabarı Oynuyor projesine Salihli'den büyük katılım

SPOR HABERLERİ

En Çok Okunanlar

Güncel

Trafik kazası: 1'i ağır 3 yaralı

Güncel

3,7 büyüklüğünde deprem

Güncel

Güney Kore heyeti Salihli'de kiraz bahçelerini inceledi

Güncel

Salihli de fırtına ağaçları devirdi çatıları uçurdu

Güncel

Rayların eski efendisi TIR ile yola çıktı

Güncel

Dünya Atabarı Oynuyor projesine Salihli'den büyük katılım

Güncel

Köprüden atlarken kolundan yakaladılar

Güncel

Köprübaşı'nda hasar tespit çalışmaları başladı

Güncel

Türk Kirazı Güney Kore yolunda

Güncel

Vergi Dairesi çalışanları iftarda bir araya geldi

Güncel

Alaşehir Belediyesi güneş enerjisinden faydalanacak

Güncel

Türk Kızılayı şehit, gazi ve yetim aileleriyle iftarda buluştu.