HABERLER

Güncel

Salihli’de yaşıyorlar ama resmiyette yoklar

Salihli’nin Caferbey Mahallesine bağlı eski adıyla Köseli Mahallesi sakinleri, yıllardır mahallelerinde yaşamalarına rağmen adeta resmiyette yok gibiler. 30 hanenin bulunduğu ve şu an da Caferbey Mahallesi Caferbey Sokak olarak geçen bölge’ye hiçbir hizmetin yapılmamış olması, yeni basılan haritalarda dahi yer almaması ise mahalle sakinlerinin yaşamlarını zorlaştırıyor.

Salihli’de Barış Mahallesinde bulunan Gülnar Sitelerine sadece 800 metre uzaklıkta bulunan ve Caferbey Mahallesine bağlı olan 30 hanenin bulunduğu mahalle’nin sakinleri her yağışta evlerinin sular altında kaldığını yollarının yapılmadığı mahallelerine itfaiye’nin dahi giremediğini, sağlık sorunlarında aradıkları ambulansın haritalarda mahallenin yeri olmadığı için gelemediğinden şikayetçiler. 

“İtfaiye mahallemize giremedi ambulans yolu bulamıyor”

Mahalleye 3 giriş olduğunu fakat 3 giriş yolunun da kötü olduğunu belirten mahalle sakinlerinden Cemal Gürsel Ulaş, “Mahallemizin girişlerinde asfalt bitiyor. Cennet Villalarına kadar yollar çok iyi ama villalar bittiği anda 800 metrelik yol ıssız, karanlık ve çok kötü. Diğer yandan Caferbey Mahallesine bağlıyız. Mahalle içerisinde ara sokaklara dahi parke taşı döşendi fakat bizim burada yollara asfaltlama, taş döşeme gibi hiç bir çalışma yıllardır yapılmıyor. Her yağışta mahallemiz sular altında kalıyor. En son ki yağışlarda bir hayvan damının çatısı çöktü altında hayvanlar kaldı, İtfaiye mahallemize giremedi. Ben hastayım ambulansı çağırıyoruz, ambulans yolu bulamıyor. Bulunca da girmeye çekiniyor. Ben kaç kere bu yüzden ölümden döndüm. Biz’de Salihli’de yaşıyoruz en azından yollarımızın düzenlenmesini istiyoruz. Bu konuda gidilecek her yere gittik başvurduk derdimizi anlattık ama ya ilgilenilmedi, ya da söz verdiler yapmadılar”  dedi.

“Her yağışta evlerimizde hapis kalıyoruz”

Mahallelerinin Salihli’nin eski mahallelerinden olduğunu ve 50 yıldır mahallelerinde yaşayan sakinlerin de bulunduğunu söyleyen mahalle sakinlerinden Gülseren Akkuş, “Mahallemiz de hasta ve yaşlı olanlar sağlık konusunda acil bir şey olduğunda zor durumda kalıyorlar. Salihi’ye çok yakınız fakat mahallemizin üstünde bir dere var ve her yağışta dere taşıyor. Derede de bir çalışma yapılmadığı için mahallemiz sular altında kalıyor. Her yağışta evlerimizde hapis kalıyoruz. Burada hepimizin tapusu var Salihli’nin eski mahallelerinden. Mahallemizin kadınları özellikle Çarşamba günleri Salihli’de pazara gidiyor, dönerken Barış Mahallesine gelen şehir içi otobüslerle dönüyor. 800 Metrelik toprak ve çamur yolu ellerinde poşetlerle yürümek zorunda kalıyorlar. Aracı olanlar dahi mahalle içerisinde araç kullanamıyorlar” diye konuştu.

“Servis araçları mahalleye giremiyor, öğrenciler de çok büyük zorluklar çekiyor”

Mahallede öğrencilerinde olduğu ve özellikle eğitim öğretim sezonunda çok zorluklar yaşadıklarını belirten mahalle sakinlerinden Cemre Can Ateşin, ”Ben Manisa’da Celal Bayar Üniversitesi öğrencisiyim. Mahallemizde ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde öğrenciler var. Taşımalı eğitimle okullarına gidip gelen öğrenciler, servis araçlar mahalleye giremediği için sabah karanlıkta ve akşam karanlığında bu ıssız, karanlık ve bozuk yoldan yürümek zorunda kalıyorlar. Mahallemiz de bayan öğrenciler de var ve akşam saatlerinde bunların geçmek zorunda kaldıkları yollar ıssız, bozuk olmasının yanı sıra güvensiz de. Biz de Salihli’deki öğrencilik hayatımız da bu sorunları yaşadık. Yıllardır hala bir çözüme kavuşmadı. Büyükşehir olmadan önce haritalarda Köseli Mahallesi olarak yer alıyorduk. Büyükşehir olduktan sonra yeni basılan haritalarda dahi bizim mahallemiz yer almıyor. Resmiyette de Caferbey Sokak olarak geçiyor. Biz sadece gençlerimiz kullarına rahat gidip gelsinler. Evlerine dönerken özellikle bayanlarda başıma bir şey gelir mi korkusu yaşamak istemiyoruz. Bir hasta ya da felaket olduğunda ambulans, itfaiye yolu bulur mu, yetişebilir mi diye korkmak istemiyoruz. Sesimizin duyulmasını, bizlere verilen sözlerin tutulmasını, yolumuzun asfaltlanmasını istiyoruz” dedi.

 

 

 

 

 

 

Bozdağ Sportif Havacılık Ulubey Festivaline renk kattı
Salihli'de muhtarlara ''Hizmet İçi Eğitim'' semineri
Bisiklet tutkunları Salihli'de buluşuyor
Fenerbahçeliler Derneği Başkanı Özcan Sezgin hayatını kaybetti
Merkez faiz kararını açıkladı Dolar 6 liraya dayandı

SPOR HABERLERİ

En Çok Okunanlar

Güncel

5 atı tüfekle vurup parçaladılar

Güncel

Aç kalan köpekler 45 koyun ve keçiyi telef etti

Güncel

Servis otobüsünü gelin arabası yaptı

Güncel

Kibariye ile festivalin coşkusu katlandı

Güncel

Fenerbahçeliler Derneği Başkanı Özcan Sezgin hayatını kaybetti

Güncel

Beyaz altın Salihli'de toprakla buluşmaya başladı

Güncel

Salihli'nin efsane sporcuları Ahmet Baba'nın mutfağında anılarını tazelediler

Güncel

Salihli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde “Girişimcilik ve Kanada” isimli söyleşi gerçekleşti

Güncel

Bisiklet tutkunları Salihli'de buluşuyor

Güncel

Mezun olacak öğrencilerin saç bakımı meslek öğrencilerinden

Güncel

“Bu toprakların her karışında ayrı bir kahramanlık öyküsü vardır”

Ekonomi

Merkez faiz kararını açıkladı Dolar 6 liraya dayandı