HABERLER

Güncel

Tarihi Damatlı cami göz göre göre yok oluyor

Salihli'nin Damatlı Mahallesi’nde bulunan, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescilli, kalem işi süslemeleriyle dikkat çeken tarihi cami ilgi ve bakımsızlıktan dolayı yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. Restorasyon yapılacağına dair açıklamaların yapıldığını belirten Mahalle Muhtarı Muharrem Öziş, “Restorasyon için ne gelen var, nede giden, sadece caminin fotoğraflarını çekip çekip gittiler” dedi.

Manisa bölgesinin en önemli kültür varlıkları arasında yer alan ve 20 yıl öncesine kadar ibadete açık olan tarihi Damatlı Camii, zamana yenik düşerken, içler acısı durumunu görenlerin adeta yüreğini sızlıyor. Çatısında çökme, duvarlarında ise çatlakların meydana geldiği camide, duvarlarındaki panolar halinde düzenlenmiş 'Allah', 'Muhammed' ve halife isimleri, vazodan çıkan çiçekler, sarmaşıklar ve batı duvarındaki boya ile oluşturulmuş sahte pencereleri ilgi çekiyor. Mülkiyeti, 3 yıl önce Vakıflar Genel Müdürlüğüne devredilen caminin projelendirmesinin yapılması kararı alınmasına rağmen, aradan geçen zaman içinde sadece fotoğraflarının çekilip hiçbir çalışma yapılmadığı iddia ediliyor. “Bu eser yıkılmadan yaşatılması lazım” 
Çocukluğunu camide geçirdiğini anlatan mahalle sakinlerinden Nurettin Gür, “Ben 65 yaşındayım, Kuranımızı, abdestimizi, namazımızı bu camide öğrendik. Cuma ve bayram namazlarımızı bu camide kıldık. Biz bu caminin yıkılmasını istemiyoruz. Buranın restore edilip, vakıf eseri olarak yaşatılmasını istiyoruz” dedi. Gür “Buranın resimlerini çekip 'restorasyon edip, burası vakıf eseri olarak kalacak' denildi. Ancak gelen birkaç fotoğraf çekip, birkaç köylü vatandaşa sorup geri gidiyorlar. Bu eser yıkılmadan yaşatılması lazım. Geçmişte çevre köylülerin ibadetlerini yerine getirdikleri bu eserin kaybolmamasını istiyoruz. Allah’ın evi olan bu yerin yeniden yaşatılmasını istiyoruz. Buradan yetkililere sesleniyorum. Lütfen gelin bu eseri yeniden imar edin, bir tarihi eser olarak, ebedi olarak kalsın. Çünkü buranın tarihi çok eski” şeklinde konuştu. 


Mahalle sakinlerinden Zekeriya Yılmaz ise, “Biz dedelerimiz ve babalarımızla bu camide namaz kıldık. Tarihini bilmediğimiz tarihi caminin restore edilmesini, tarihimizin yok olmasını istemiyoruz” dedi. “Geçmişini bilen yok” 
Caminin geçmişini bilenin olmadığını dile getiren Damatlı Mahallesi Muhtarı Muharrem Öziş, “Restorasyon için ne gelen var, ne de giden. Sadece fotoğraflarını çekip çekip gittiler. Şu ana kadar bir işlem yapılmadı. Biz buranın harabe olmasını istemiyoruz. Camimiz bundan yıllar önce, 3 köye birden hizmet veriyormuş. Çelikli, Burhan ve Damatlı Mahallelerinin camisiymiş. Bu cami ibadet için yetersiz gelince yenisi yapılmış ve burası terk edilmiş” diye konuştu. 
Tarihi caminin avlusunda 3 tane de mezar bulunduğunu belirten Muhtar Öz, “Kime ait olduğunu bilenin olmadığı mezarlar da perişan durumda” dedi. 

 

 

 

 

Barış Mahallesi'ne Yeni İçme Suyu Hattı
Akhisar, Roma dönemindeki görkemine kavuşacak
Medigüneş ailesi 9. Yaşını coşkuyla kutladı
Salihli için şiddetli yağış ve fırtına uyarısı
Alkollü sürücü direğe çarparak durabildi

SPOR HABERLERİ

En Çok Okunanlar

Güncel

BECERİKSİZ YÖNETİM İSTİFA... Salihli Belediyespor - Yıldırım Belediyespor : 1-3

Güncel

Salihli için şiddetli yağış ve fırtına uyarısı

Güncel

Çalıştığı firmanın külçe kalıplarını forkliftle çaldı

Eğitim

Şazimet Uysal Ortaokulu başarılı öğrencilerini ödüllendirdi

Güncel

Ayakkabı hırsızı jandarmadan kaçamadı

Güncel

Hacettepe tıp fakültesi mezunları Salihli'ye hayran kaldı

Güncel

Alkollü sürücü direğe çarparak durabildi

Güncel

Sis etkili oldu

Güncel

Medigüneş ailesi 9. Yaşını coşkuyla kutladı

Spor

Keli Zaferspor eli boş döndü yarış kızıştı

Güncel

Üzüm bağlarında budama çalışmaları

Güncel

Taytan Şehit Özgür Yatakdere Ortaokulunda müzik sınıfı oluşturuldu