HABERLER

Güncel

TEMA Vakfı’nın yönetimi 23 Nisan’da Rüya Aygüneş’e emanet

23 Nisan’da TEMA Vakfı’nın yönetim koltuğuna oturan 9 yaşındaki Rüya Aygüneş, iklim değişikliğine karşı harekete geçmeleri için yetkilileri göreve çağırdı.

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle iklim değişikliğinin çarelerini konuşmak ve bu konuda çocukların çağrılarına kulak vermek için koltuğunu Rüya Aygüneş’e bıraktı.

Büyüklerin üzerine düşeni yapmaması, çocukları harekete geçirdi

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, “İklim değişikliği, bilim insanlarınca günümüz toplumlarının karşı karşıya kaldığı en önemli sorunlardan biri olarak tanımlanıyor. İklim değişikliğiyle mücadelede hükümetlerin üzerine düşeni yapmaması, İsveçli genç aktivist Greta Thunberg’in Cuma günleri okula gitmek yerine eylem yapmasına ve “Fridays for Future” (Gelecek için Cuma Günleri) hareketinin başlamasına sebep oldu. Bu hareket tüm dünyada dalga dalga büyüyerek önemli bir iklim hareketine dönüştü. Rüya Aygüneş de Türkiye’den bu eyleme destek veren çocuklardan biridir. Çünkü çocuklar geleceklerinden kaygı duyuyor. Geleceğimiz için büyük önem taşıyan bu konuya gösterdikleri ilgi için kendisinin nezdinde tüm çocuklara teşekkür ediyorum ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum” dedi.

 

23 Nisan’da çocuklar eğlenir, ama biz eğlenemiyoruz

Geçtiğimiz günlerde Açık Gazete’nin yaptığı “İklimin Resmi” çağrısına kendi resmiyle yanıt verip, Açık Radyo’da bu konuya dikkat çektiğini belirten Rüya Aygüneş, Deniz Ataç’ın koltuğuna oturunca tüm dünyayı iklimi koruma konusunda harekete geçmeye çağırdı. Rüya Aygüneş “Bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız. 23 Nisan’da çocuklar eğlenir, ama biz şu an eğlenemiyoruz. Çünkü aklımıza takılan tek şey geleceğimizin olup olmayacağıdır. Bugünü mutlu yaşamamız için sizden tek bir isteğimiz var. Çocukları artık dinlemenizi istiyoruz. Bizi ciddiye almalısınız. İklim krizini çözmemiz için tüm gücünüzü vermelisiniz. Türkiye’deki çocuklar adına Paris İklim Anlaşması’nı onaylıyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Rüya Aygüneş hakkında

Bir yazar ve çevreci olan Rüya Aygüneş 9 yaşında ve 4.sınıf öğrencisidir. İklim değişikliği ve çevre sorunları üzerine araştırmalar yapıyor ve okulunda sunumlar hazırlayıp arkadaşlarıyla dünyanın son durumuna dair bilgiler paylaşıyor. Rüya Aygüneş’in aynı zamanda “Nina ve Radyo’nun Maceraları” adlı bir kitabı bulunuyor. Yeni bir kitap hazırlığında olan Rüya, çalışmalarını dünya üzerindeki yok olan türler ve öğrencilerin iklim değişikliği konusundaki çabaları üzerinde yoğunlaştırıyor.

 

                                                                                   

Salihli'de Jeoparklar için alan kılavuzu yetiştirilecek
Salihli'ye Gümrük Müdürlüğü müjdesi
Otomobille motosiklet çarpıştı: 1 ölü
Yırtılan aort damarı başarıyla onarıldı
İtfaiye ekipleri her duruma hazır

SPOR HABERLERİ

En Çok Okunanlar

Güncel

ŞİRKETLER ZORDA

Güncel

Otomobille motosiklet çarpıştı: 1 ölü

Güncel

Yeni Sanayi esnafı iftarda bir araya geldi

Güncel

Yırtılan aort damarı başarıyla onarıldı

Güncel

Terziler ve Tuhafiyeciler Odası iftar geleneğini sürdürdü

Güncel

Salihli'ye Gümrük Müdürlüğü müjdesi

Güncel

İtfaiye ekipleri her duruma hazır

Güncel

ÖZEL SALİHLİ DÜŞÜNÜR KOLEJİ ŞAMPİYONLARINDAN KAYMAKAM VE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ'NE ZİYARET

Güncel

İş sağlığı ve güvenliği için toplandılar

Güncel

İl Genelinde Yağmursuyu Izgaraları Temizleniyor

Güncel

Harçlıklarının biriktirip Kızılay'a bağışladılar

Güncel

Salihli'de Jeoparklar için alan kılavuzu yetiştirilecek