HABERLER

Sağlık

Güleç: Verem İnsanlık tarihi kadar eski bir hastalıktır

Salihli İlçe Sağlık Müdürü Dr. Sezgin Güleç, 7-13 Ocak Verem Savaş Eğitim Haftası kapsamında nedeniyle yaptığı açıklamada, Tüberkülozun binlerce yıldır var olduğu bilinen mikroptan oluştuğunu, hastalığın insanlık tarihi kadar eski bir hastalık olduğunu söyledi.

Salihli İlçe Sağlık Müdürü Dr. Sezgin Güleç, 7-13 Ocak Verem Savaş Eğitim Haftası kapsamında nedeniyle yaptığı açıklamasında, "Verem hava yoluyla bulaşan, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır" dedi. 

Dr. Sezgin Güleç, "M. tuberculosis” basili tarafından oluşturulan ve hava yolu ile bulaşan bakteriyel bir hastalıktır. Ülkemizde verem hastalığı ile ilgili toplumun bilgilendirilmesi ve bu hastalığa karşı toplumun bütün kesimlerinin dikkatinin çekilmesi amacıyla her yıl Ocak ayının ilk Pazar günü ile başlayan hafta Verem Eğitim ve Propaganda Haftası olarak belirlenmiştir. " dedi.

    Güleç; "Verem, insanlık tarihi kadar eski bir hastalık olmasına rağmen halen tüm dünyada bir halk sağlığı sorunu olarak önemini korumaktadır. Verem hastalığı, dünya genelinde en çok ölüme yol açan 10 nedenden birisidir"

“Bulaştırıcılığı en fazla olan akciğer veremi”
   Verem vakalarının özellikle de bulaştırıcılığı en fazla olan akciğer Veremi vakalarının başarı ile tedavi edilmesi Verem kontrolünde en önemli hususlardan birisidir diyen Güleç; “ Verem hastalığına yakalananların aileleri ve diğer temaslıları da Verem Birimi’ne davet edilerek kontrol edilmektedir. Ülkemizde verem hastalığının teşhis ve tedavisi ücretsiz olarak yapılmaktadır. Verem ilaçları, Bakanlığımızca temin edilerek ücretsiz olarak hastalara verilmek üzere dağıtılmaktadır. Ülkemizde verem hastalarının tedavilerinin düzenli yürütülmesini sağlamak amacıyla hasta odaklı Doğrudan Gözetimli Tedavi (DGT) uygulanmaktadır. Doğrudan Gözetimli Tedavi uygulamasında hasta tüm tedavi süresince ilaçlarının her dozunu bir görevlinin ya da sorumlunun gözetiminde içer ve bu durum kayıt altına alınarak tedavinin başarıyla sonuçlanması sağlanır.  Özetle; Verem hava yoluyla bulaşan, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Verem hastalığının belirtilerini (2-3 haftadan uzun süren öksürükle birlikte balgam, kan tükürme, nefes darlığı, iştahsızlık, kilo kaybı, ateş, gece terlemesi) hissettiğinizde en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz” dedi.

“Toplumu veremden korumanın en etkili yolu verem hastalarının erken teşhisi ve başarılı tedavisidir”
  Toplumu veremden korumanın en etkili yolu verem hastalarının erken teşhisi ve başarılı tedavisi olduğunu vurgulayan Güleç; ” Ülkemizde doğumdan sonra 2. ayını dolduran bebeklere yapılan verem aşısı (BCG) çocukları verem hastalığından korur. Aksırırken, öksürürken mutlaka ağızlarını mendille veya kol ile kapatmalı ve öksürük ve aksırık sonrasında eller yıkanmalıdır. Hastalandığınızda düzenli ilaç kullanımı ile veremi durdurabilir ve sevdiklerinize bulaşmasını önleyebilirsiniz. Verem tedavisinde kullanılan tüm ilaçlar ücretsizdir. Verem hastalığının tedavisinde tam başarı için, ilaçlarınızı Doğrudan Gözetimli Tedavi ile kullanınız. Verem haftası süresince eğitimlerimiz devam edecektir" dedi. 

Salihli'de Mursi için gıyabi cenaze namazı kılındı
Salihli Kaymakamı Sağlam göreve başladı
Elektrikli bisiklet sürücüsü tırın altında can verdi
Salihli TSO'dan, ismini taşıyan okula tebrik ve teşekkür
Gürbüz ve Koçdemir Ailesinin Mutlu Günü

SPOR HABERLERİ

En Çok Okunanlar

Güncel

Gürbüz ve Koçdemir Ailesinin Mutlu Günü

Güncel

İtfaiye aracı devrildi: 3 yaralı

Güncel

Elektrikli bisiklet sürücüsü tırın altında can verdi

Spor

Selendi Belediyespor yeniden yapılanıyor

Güncel

Fuhuş operasyonu

Güncel

Salihli Kaymakamı Sağlam göreve başladı

Güncel

Aksoy, dolu mağduru çiftçilerle bir araya geldi

Güncel

Salihli TSO'dan, ismini taşıyan okula tebrik ve teşekkür

Güncel

Salihli'de Mursi için gıyabi cenaze namazı kılındı

Güncel

Mevsimin ilk üzümü yetişti

Güncel

Dolu ile birlikte rüzgar vurdu bağlar yan yattı

Güncel

Salihli'de elektrik kesintisi uygulanacak