HABERLER

Sağlık

Güleç'ten 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü mesajı

Her yıl Nisan ayının Birleşmiş Milletler tarafından bütün dünyada Otizm Farkındalık Ayı olduğunu belirten İlçe Sağlık Müdürü Sezgin Güleç, "2 Nisan ise Otizm Farkındalık Günü kabul edilmiş bulunuyor. Bu bağlamda, Nisan ayı boyunca tüm dünyada ve ülkemizde otizm konusunda bilinçlendirme etkinlikleri yapılıyor. Otizm, belirtileri yaşamın ilk 3 yılında ortaya çıkan gelişimsel bir bozukluktur." dedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Sezgin Güleç, "Birleşmiş Milletler 2008 yılında aldığı kararla 2 Nisan’ı, Dünya Otizm Farkındalık Günü, Nisan ayının tamamını da Dünya Otizm Farkındalık Ayı olarak ilan etmiştir. 2018 yılı verilerine göre otizmin görülme sıklığı her 59 doğumda 1’eyükselmiştir*. Bu sayının çığ gibi artmaya devam etmesi bekleniyor. Ülkemizde ise bugün 1 milyonu aşkın otizmli bireyin yaşadığı tahmin ediliyor. Anne, baba ve kardeşleriyle birlikte baktığımızda, otizm ülkemizde yaklaşık 4 milyon insanı yakından etkiliyor. Otizm, belirtileri yaşamın ilk 3 yılında ortaya çıkan gelişimsel bir bozukluktur. Genel olarak dil gelişiminde gecikme ve tekrarlayıcı davranışlarla seyreder. Duygusal-sosyal gelişim problemleri sıklıkla ilk iki yılda görülmeye başlar, tekrarlayıcı davranışlar ise 18 aylıktan sonra ortaya çıkar." dedi. 

Otizm belirtileri hakkında da bilgiler veren Güleç, "Göz teması kısıtlıdır, çevresindeki kişilere karşı ilgisizdir, kendi başına kalma eğilimindedir, ismi ile seslendiğinizde çoğu zaman dönüp bakmaz, duymuyormuş gibi davranır. Genellikle dönen ve ışıklı cisimlere aşırı ilgi gösterir. Oyuncakları amacına uygun oynamaz, onun yerine sıraya dizer, döndürür. Dokunma, ışık ve sese karşı aşırı hassasiyeti olabilir, değişiklilerden hoşlanmaz, böyle durumlarda aşırı tepki gösterebilir, bir nesneye karşı takıntılı derecede bağlanabilir. Sallanmak, kendi etrafında dönmek gibi basmakalıp, tekrarlayıcı davranışlar sergiler. Yaşıtlarının oynadığı oyunlarla ilgilenmez, onların oyunlarına katılmaz. Çocuğunuzda bu belirtilerden bir ya da bir kaçını gözlemliyorsunuz mutlaka çocuk ergen ruh sağlığı uzmanına başvurulması gerekmektedir." diye konuştu. 

Salihli'de Jeoparklar için alan kılavuzu yetiştirilecek
Salihli'ye Gümrük Müdürlüğü müjdesi
Otomobille motosiklet çarpıştı: 1 ölü
Yırtılan aort damarı başarıyla onarıldı
İtfaiye ekipleri her duruma hazır

SPOR HABERLERİ

En Çok Okunanlar

Güncel

ŞİRKETLER ZORDA

Güncel

Otomobille motosiklet çarpıştı: 1 ölü

Güncel

Yeni Sanayi esnafı iftarda bir araya geldi

Güncel

Yırtılan aort damarı başarıyla onarıldı

Güncel

Terziler ve Tuhafiyeciler Odası iftar geleneğini sürdürdü

Güncel

Salihli'ye Gümrük Müdürlüğü müjdesi

Güncel

İtfaiye ekipleri her duruma hazır

Güncel

ÖZEL SALİHLİ DÜŞÜNÜR KOLEJİ ŞAMPİYONLARINDAN KAYMAKAM VE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ'NE ZİYARET

Güncel

İş sağlığı ve güvenliği için toplandılar

Güncel

İl Genelinde Yağmursuyu Izgaraları Temizleniyor

Güncel

Harçlıklarının biriktirip Kızılay'a bağışladılar

Güncel

Salihli'de Jeoparklar için alan kılavuzu yetiştirilecek