HABERLER

Sağlık

“Hamilelik döneminde bebeğin kalp kontrollerinin yapılması sağlık açısından önemlidir”

Güçlü hekim kadrosuyla Salihli ve çevresine hizmet vermeye devam eden Özel Medigüneş Hastanesi Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Ragıp Özkan hamilelik döneminde bebeğin kalp kontrollerinin yapılmasının sağlık açısından önemli olduğunu vurguladı.

“Fetal EKO (Ekokardiografi) Nedir?”

   Özel Medigüneş Hastanesi Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Ragıp Özkan, Fetal Ekokardiografi veya kısaltılmış hali ile "fetal Eko" anne rahmindeki bebeğin kalp hastalıkları açısından taranması amacıyla yapılan ultrasonografidir.” dedi.
   Fetal Eko ile kalp hastalıklarının ne kadarının teşhis edilebildiğini ise  Prof. Dr. İbrahim Ragıp Özkan, “Fetal ekokardiyografi doğuştan kalp hastalıklarının çoğu  ile %80-90 doğrulukla doğumdan önce tanı alabilirler” dedi.

“Fetal ekokardiyografi kimlere yapılmalıdır?”

   Prof. Dr. İbrahim Ragıp Özkan, “Kadın Hastalıkları ve doğum doktorunun yaptığı genel ultrasonografik inceleme sırasında  kalp görünümünün  normal olmadığından şüphelenmesi, Ailede ( anne, baba, kardeşler ve 1. derecede akrabalarda)  doğuştan kalp hastalığı öyküsünün olması (Böyle bir durumda yeni doğacak bebekte doğuştan kalp hastalığı görülme riski normalin 2-3 katına çıkar). Gebelik sırasında diabetes mellitus (gestasyonel diabet) saptanması ya da anne adayında daha önceden bilinen diabetes mellitus tanısı. Annede bağ dokusu hastalığı (SLE, Sjögren sendromu) olması (Anti-SSB antikorları olan gebelerin bir kısmında doğuştan AV tam blok görülmektedir). Annenin gebeliğin erken dönemlerinde teratojen adını verdiğimiz bebeğin organlarının gelişimini bozabilecek ilaç yada maddelere maruz kalması. Annenin gebeliğin erken dönemlerinde geçirdiği bazı enfeksiyonlar.  Aminyosentezde bebekte kromozomal bozukluk saptanması, ya da ultrasonografik incelemede kromozomal bozukluk düşündüren bulguların olması.  Ultrasonografik inceleme sırasında bebeğin diğer organ sistemlerinde (örneğin beyin, böbrekler, mide-bağırsak sistemi) gelişimsel bozukluk belirlenmesi. Bebeğin kalp hızında direngen yükseklik yada düşüklük  olması. Bebeğin  kalp ritminin düzensiz olması. Annenin fenilketonüri hastası olması. Bazı merkezlerde 35 yaş üzeri gebeliklerde  ve çoğul (ikiz, üçüz) gebeliklerde de fötal ekokardiyografi  uygulanır” dedi.
   Fetal ekokardiyografinin nadir olarak da ailenin endişelerinin giderilmesi için yapıldığını açıklayan Prof. Dr. İbrahim Ragıp Özkan,  fetal ekokardiyografinin ideal olarak 16-18. hamilelik haftalarından itibaren yapılması gerektiğini belirtti.
 

Barış Mahallesi'ne Yeni İçme Suyu Hattı
Akhisar, Roma dönemindeki görkemine kavuşacak
Medigüneş ailesi 9. Yaşını coşkuyla kutladı
Salihli için şiddetli yağış ve fırtına uyarısı
Alkollü sürücü direğe çarparak durabildi

SPOR HABERLERİ

En Çok Okunanlar

Güncel

BECERİKSİZ YÖNETİM İSTİFA... Salihli Belediyespor - Yıldırım Belediyespor : 1-3

Güncel

Salihli için şiddetli yağış ve fırtına uyarısı

Güncel

Çalıştığı firmanın külçe kalıplarını forkliftle çaldı

Eğitim

Şazimet Uysal Ortaokulu başarılı öğrencilerini ödüllendirdi

Güncel

Ayakkabı hırsızı jandarmadan kaçamadı

Güncel

Hacettepe tıp fakültesi mezunları Salihli'ye hayran kaldı

Güncel

Alkollü sürücü direğe çarparak durabildi

Güncel

Sis etkili oldu

Güncel

Medigüneş ailesi 9. Yaşını coşkuyla kutladı

Spor

Keli Zaferspor eli boş döndü yarış kızıştı

Güncel

Üzüm bağlarında budama çalışmaları

Güncel

Taytan Şehit Özgür Yatakdere Ortaokulunda müzik sınıfı oluşturuldu