HABERLER

Sağlık

“Hayatınıza günlük 30-45 dakika yürüyüş ekleyin”

Salihli ve bölgesine güçlü kadrosuyla hizmet veren Özel Medigüneş Hastanesi doktorlarından Diyetisyen Hande Selin Ok, insülin ve diyabet ile ilgili açıklamalarda bulundu.

   Diyetisyen Hande Selin Ok, İnsülin direnci; Hücrelere glikozun girmesini sağlayan reseptörlerin bozulmasından dolayı kanda glikozun birikmesi sonucunda pankreansın insülin hormonunu daha fazla salgılaması ve insülin direncinin oluşması olarak tanımlanabilinir.” dedi.

“Hareketli olmalısınız” 

    Diyetisyen Hande Selin Ok, sebeplerini, aşırı kilo, hareketsizlik, hareketsizlik, yüksek trigliserit düzeyleri, trigliserit düzeyleri, polikistik over sendromu, uyku problemleri (uyku apnesi) ve sigara kullanımı olarak açıkladı.
    Ok, “Tüm gün kan şekerini ve insülin seviyenizi dengede tutmak için tok tutan bir kahvaltı şart. Uyku düzeninizi korumalısınız ve gece atıştırmaklıklarından uzak durmalısınız.Son yemek yediğiniz saat ile uyku arası en az 2 saat olmalı. Hareketli olmalısınız. Hayatınızda günlük 30-45 dakika yürüyüş eklemelisiniz. Yemeklerde kızartma yerine fırın, ızgara ve haşlama yöntemi tercih etmelisiniz. Omega 3 yağ asitlerinin alımına özen gösterilmeli. Bol bol su içilmeli. Şeker içeriği yüksek olan gazlı içeceklerden uzak durulmalı. Kuru meyveler yerine taze meyveler tercih edilmeli.Meyvelerin yanında süt,yoğurt gibi süt ürünleri ve badem,fındık gibi kuruyemişlere yer verilmeli. Düşük glisemik indekse sahip besinler seçilmeli. Basit karbonhidrattan, rafine paketli ürünlerden uzak durulmalı kompleks karbonhidratlara yönelmelisiniz. Tam buğday, tam çavdar, tam tahıllı ekmek çeşitlerine beslenmenizde yer verin. Beyaz ekmek ile vedalaşın. Bulgur,tam buğday makarna,kurubaklagiller alternatif olabilir. İşlenmiş besinlerden uzak durulmalı. Vücut D vitamini düzeyi artırılmalı. Alınan posa miktarı artırılmalı” dedi. Haber: Müşerref TURAN

Barış Mahallesi'ne Yeni İçme Suyu Hattı
Akhisar, Roma dönemindeki görkemine kavuşacak
Medigüneş ailesi 9. Yaşını coşkuyla kutladı
Salihli için şiddetli yağış ve fırtına uyarısı
Alkollü sürücü direğe çarparak durabildi

SPOR HABERLERİ

En Çok Okunanlar

Güncel

BECERİKSİZ YÖNETİM İSTİFA... Salihli Belediyespor - Yıldırım Belediyespor : 1-3

Güncel

Salihli için şiddetli yağış ve fırtına uyarısı

Güncel

Çalıştığı firmanın külçe kalıplarını forkliftle çaldı

Eğitim

Şazimet Uysal Ortaokulu başarılı öğrencilerini ödüllendirdi

Güncel

Ayakkabı hırsızı jandarmadan kaçamadı

Güncel

Hacettepe tıp fakültesi mezunları Salihli'ye hayran kaldı

Güncel

Alkollü sürücü direğe çarparak durabildi

Güncel

Sis etkili oldu

Güncel

Medigüneş ailesi 9. Yaşını coşkuyla kutladı

Spor

Keli Zaferspor eli boş döndü yarış kızıştı

Güncel

Üzüm bağlarında budama çalışmaları

Güncel

Taytan Şehit Özgür Yatakdere Ortaokulunda müzik sınıfı oluşturuldu