HABERLER

Sağlık

“Hayatınıza günlük 30-45 dakika yürüyüş ekleyin”

Salihli ve bölgesine güçlü kadrosuyla hizmet veren Özel Medigüneş Hastanesi doktorlarından Diyetisyen Hande Selin Ok, insülin ve diyabet ile ilgili açıklamalarda bulundu.

   Diyetisyen Hande Selin Ok, İnsülin direnci; Hücrelere glikozun girmesini sağlayan reseptörlerin bozulmasından dolayı kanda glikozun birikmesi sonucunda pankreansın insülin hormonunu daha fazla salgılaması ve insülin direncinin oluşması olarak tanımlanabilinir.” dedi.

“Hareketli olmalısınız” 

    Diyetisyen Hande Selin Ok, sebeplerini, aşırı kilo, hareketsizlik, hareketsizlik, yüksek trigliserit düzeyleri, trigliserit düzeyleri, polikistik over sendromu, uyku problemleri (uyku apnesi) ve sigara kullanımı olarak açıkladı.
    Ok, “Tüm gün kan şekerini ve insülin seviyenizi dengede tutmak için tok tutan bir kahvaltı şart. Uyku düzeninizi korumalısınız ve gece atıştırmaklıklarından uzak durmalısınız.Son yemek yediğiniz saat ile uyku arası en az 2 saat olmalı. Hareketli olmalısınız. Hayatınızda günlük 30-45 dakika yürüyüş eklemelisiniz. Yemeklerde kızartma yerine fırın, ızgara ve haşlama yöntemi tercih etmelisiniz. Omega 3 yağ asitlerinin alımına özen gösterilmeli. Bol bol su içilmeli. Şeker içeriği yüksek olan gazlı içeceklerden uzak durulmalı. Kuru meyveler yerine taze meyveler tercih edilmeli.Meyvelerin yanında süt,yoğurt gibi süt ürünleri ve badem,fındık gibi kuruyemişlere yer verilmeli. Düşük glisemik indekse sahip besinler seçilmeli. Basit karbonhidrattan, rafine paketli ürünlerden uzak durulmalı kompleks karbonhidratlara yönelmelisiniz. Tam buğday, tam çavdar, tam tahıllı ekmek çeşitlerine beslenmenizde yer verin. Beyaz ekmek ile vedalaşın. Bulgur,tam buğday makarna,kurubaklagiller alternatif olabilir. İşlenmiş besinlerden uzak durulmalı. Vücut D vitamini düzeyi artırılmalı. Alınan posa miktarı artırılmalı” dedi. Haber: Müşerref TURAN

Özel Salihli Düşünür Koleji Tiyatro Kulübü öğrencilerinden “Bir komedi gecesi”
Kumar operasyonu
Yeni askerlik sisteminde detayları açıklandı
2 bin 157 metrede ekmeğini kardan çıkartıyor
Güneş gözlüğü seçerken dikkat

SPOR HABERLERİ

En Çok Okunanlar

Güncel

CHP'li Belediye Başkan Yardımcısına saldırı

Güncel

Erkenci kirazda hasat başladı tescilli kiraz gün sayıyor

Güncel

2 bin 157 metrede ekmeğini kardan çıkartıyor

Güncel

Eski Cami Mahallesi sakinleri iftarı birlikte yaptılar

Güncel

Polisten zehir tacirlerine geçit yok: 7 gözaltı

Güncel

Kablo hırsızları jandarmadan kaçamadı

Güncel

Bir yılın emeği eserler görücüye çıktı

Güncel

Yeni askerlik sisteminde detayları açıklandı

Güncel

Hafsa Sultan'da yılsonu sergisi

Güncel

Çirkin saldırıya kınama

Sağlık

Güneş gözlüğü seçerken dikkat

Güncel

Kumar operasyonu