HABERLER

Sağlık

Sıcak havalarda kalp rahatsızlıklarına dikkat

Türkiye’de etkili olan aşırı sıcak ve nemli havalar herkesi olumsuz etkilerken, özellikle kalp hastaları için ciddi risk oluşturuyor. Kalp hastalarının sıcaklardan daha çabuk etkilendiğini dile getiren Özel Medigüneş Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Okan Durmaz, kalp hastalarının güneş altında uzun süre kalmamaya özen göstermeleri gerektiğini belirtti.

Kalp rahatsızlığı bulunanların, yaz aylarında sağlıklarına daha çok dikkat etmeleri gerektiğini ifade eden Dr. Durmaz, “Hava sıcaklıklarının artması özellikle kalp hastalığı bulunan kişiler için ciddi tehdit oluşturuyor. Aşırı sıcaklara nem de eklenince durum hastalar için daha da sıkıntılı bir hal alıyor. Yaz aylarında artan sıcaklıklar vücudun ısı düzenleme sistemini zorluyor. Bu sistem terlemeyle vücudu serinletmek için cilde kan pompalamaya çalıştığından kalbin yükü de artıyor ve kalp daha hızlı çalışıyor. Buna bir de vücuttaki aşırı sıvı kaybı eklenince, kanda koyulaşma ve pıhtılaşma meydana geliyor. Bu nedenle olası bir kalp krizini önlemek için özellikle kalp hastası olan kişilerin daha dikkatli olması gerekiyor. Çünkü aşırı sıcak ve nemli günlerde, kalp krizi geçiren veya kalp- damar hastalığı nedeni ile yaşamını yitirenlerin sayısı hiç de az değildir.Kalp ve tansiyon hastalarını özelikle sıcak havalarda sıvı tüketimini arttırmaları önemlidir. Ayrıca kan sulandırıcı ilaç kullanan hastaların sıcak yaz aylarında ilaçlarına ara vermemeleri önemlidir. ” dedi.

“Kalp krizi müdahalesi için ilk saatler çok önemli” Kalp krizinde erken müdahalenin çok önemli olduğunu da dile getiren Uzm. Dr. Okan Durmaz, "Kalp krizi için ilk saatler çok önemli. Birçok kişi kalp krizi belirtilerini bilmediği için hastaneye başvurmakta gecikiyor. Bu da ölümlere neden oluyor. Göğüs ağrısı kalp krizi için en önemli belirtilerdir. Göğüs ağrısına ek olarak terleme, nefes darlığı, çarpıntı ve baygınlık hissi varsa bu kalp krizi habercisi olabilir. Bu durumda biran önce doktora başvurmak hayati önem taşımaktadır “ dedi.

Kalp Sağlığını Korumak İçin Öneriler Sıcak havalarda özellikle kalp hastası olan kişilerin bol su tüketip, güneşin zararlı etkilerinden korunmalarının çok önemli olduğuna vurgu yapan Dr. Durmaz, “Yaz aylarını sağlıklı geçirmek için alınacak birçok tedbir vardır. Özellikle güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde dışarı çıkmayın. Günde 2-2.5 litre su tüketmeye özen gösterin. Ağır ve yağlı yemekler tüketmek yerine az ve sık aralıklarla hafif, lif içeriği yüksek ve serinletici yiyecekler tercih edin. Açık renk, rahat, pamuklu, terletmeyen giysileri tercih edin. Denize, güneşin eğik olduğu sabah ve akşam saatlerinde girmeye dikkat edin. Uzun yolculuğa çıkmadan önce mutlaka kalbiniz ile ilgili kontrollerinizi yaptırın” şeklinde konuştu.

Özel Salihli Düşünür Koleji Tiyatro Kulübü öğrencilerinden “Bir komedi gecesi”
Kumar operasyonu
Yeni askerlik sisteminde detayları açıklandı
2 bin 157 metrede ekmeğini kardan çıkartıyor
Güneş gözlüğü seçerken dikkat

SPOR HABERLERİ

En Çok Okunanlar

Güncel

CHP'li Belediye Başkan Yardımcısına saldırı

Güncel

Erkenci kirazda hasat başladı tescilli kiraz gün sayıyor

Güncel

2 bin 157 metrede ekmeğini kardan çıkartıyor

Güncel

Eski Cami Mahallesi sakinleri iftarı birlikte yaptılar

Güncel

Polisten zehir tacirlerine geçit yok: 7 gözaltı

Güncel

Kablo hırsızları jandarmadan kaçamadı

Güncel

Bir yılın emeği eserler görücüye çıktı

Güncel

Yeni askerlik sisteminde detayları açıklandı

Güncel

Hafsa Sultan'da yılsonu sergisi

Güncel

Çirkin saldırıya kınama

Sağlık

Güneş gözlüğü seçerken dikkat

Güncel

Kumar operasyonu