HABERLER

Sağlık

ŞİŞMANLIK (OBEZİTE) NEDİR ?

Özel Salihli Can Hastanesi Op. Dr. Aytuğ Aksan, obezite hakkında merak edilenleri açıkladı. Op. Dr. Aksan; Obezite, vücuttaki yağ dokusunun fazlalığı ve kilo artışı olarak ifade edilebilir. Vücut kitle indeksi (VKİ) hesaplaması ile kimin fazla kilolu, kimin obez olduğunu belirlemek mümkün” dedi.

   Op. Dr. Aytuğ Aksan, “Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmiş sınıflamaya göre;  – 18.5 Altında Az Kilolu (Zayıf), – 18.5 – 24.9 Normal Kilolu, – 25.0 – 29.9 Fazla Kilolu, – 30.0 – 34.9 I. Derece Obez, – 35 – 39.9 II. Derece Obez, – 40.0 ve Üstü III. Derece Morbid Obez (Ciddi), – 50 ve Üstü Süper Obez olarak kabul edilmektedir.
    Araştırmalar göstermektedir ki şişmanlık; istemek ya da kendine hakim olamamak kadar basit bir problem değildir. Sebebi tam olarak kesinleşmese de genetik, metabolik, biyokimyasal, kültürel ve psiko sosyal faktörlerin sebep olduğu bir hastalıktır. Bazı bireyler kilolu ya da şişman olmaya meyillidir. Çünkü hemen kilo almaya genetik ve biyolojik yatkınlıkları vardır. Ancak ülkemizde ve dünyada obezitenin son 20-30 yılda çok hızlı artmasının sebebi genetikten çok yaşam tarzı değişikliği ve beslenme alışkanlığımızla daha fazla ilgilidir.” dedi. 

OBEZİTE HANGİ HASTALIKLARA YOL AÇIYOR ?

   Özel Salihli Can Hastanesi Op. Dr. Aytuğ Aksan, “Kalp hastalıkları (angina, kalp krizi v.b.), Tip 2 diyabet (şeker hastalığı), Hipertansiyon, İnme(felç), Çeşitli kanserler (rahim, meme, prostat), Kanda yağ ve kolestrol artması, Safrakesesi hastalıkları ve safra kesesi taşı, Uyku apnesi ve diğer solunum problemleri, Adet düzensizlikleri, Osteoartrit (eklemlerde kireçlenme), Tüm nedenlerle ölüm riskinde artış, Duygusal stres, Toplumsal dışlanma, Sosyal takıntı, saplantı, Obezite tedavisinde kullanılan cerrahi yöntemlerden bir tanesi de Laparoskopik Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide) Ameliyatıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

    Tüp Mide ameliyatı bir “Mide Küçültme” ameliyatıdır. Bu ameliyat tamamen kapalı olarak yani karında büyük kesiler yapılmadan, video kamera kaydı altında özel aletler yardımıyla uygulanır. Temel de yapılan ise, ortalama 1000 cc civarında olan midenin hacminin, yaklaşık 100-150 cc boyuta küçültülmesinden ibarettir. 

Kimler Obezite Cerrahisi Adayıdır?

    Vücut Kitle İndeksi 40 kg/m2 üzerinde olan tüm bireyler “Morbid Obezite” derecesindedir. Morbid Obezite durumunda en etkin ve kalıcı kilo kaybı obezite cerrahisi ile elde edilmektedir. Morbid Obezite varsa, eşlik eden bir sağlık sorunu yada ek hastalık olup olmadığına bakılmaksızın, obezite cerrahisi uygulanabilinir. Vücut Kitle İndeksi 35-40 kg/m2 arasında ve eşlik eden Şeker Hastalığı (Tip 2 Diyabet), Hipertansiyon, Kalp hastalığı, Uyku Apnesi, eklem bozuklukları, Kolesterol yüksekliği gibi hastalıkları olan bireyler de, en etkin ve kalıcı düzelmeye obezite cerrahisi ile ulaşabilirler. 

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ne Kadar Hastanede Kalınır?

  Tüp Mide Ameliyatı tamamen laparoskopik yöntemle (kapalı olarak) uygulandığı için, hastalar ameliyat sonrası ilk saatlerde ayağa kaldırılır ve yürümeye başlarlar. Ameliyat sonrası 1 ile 3 gün arasında hastanede takip edildikten sonra evlerine dönebilirler. Farklı cerrahlar hastalarını farklı sürelerde taburcu edebilirler. Hastanede ne kadar kalınacağı tamamen sizin kendi sürecinize bağlıdır. 
 
Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ne Zaman Gündelik Hayata Dönerim?

   Tüp Mide Ameliyatı, kısa süren, hızlı iyileşme dönemi olan bir laparoskopik obezite cerrahisi yöntemidir. Tüp Mide Ameliyatı olan kişiler, hastaneden çıktıktan birkaç gün sonra rahatlıkla işlerine ve gündelik hayatlarına dönebilirler. 
 
Tüp Mide Ameliyatından Hemen Sonra Nasıl Beslenmeliyim?

   Tüp Mide Ameliyatı olan kişilerin ilk bir iki ayda sıvı alımlarının takibi çok büyük önem taşır. Çünkü ilk aylarda, bir bardak suyu bile rahatlıkla içmek mümkün olmaz. Dolayısıyla susadığınız zaman bir anda susuzluğunuzu giderecek sıvı almanız mümkün olmaz. Bu nedenle sık sık ve azar azar su içmeye önem gösterilmelidir. 

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ne Kadar Kilo Verilir?

    Tüp Mide Ameliyatı, etkili ve kalıcı bir obezite cerrahisi yöntemidir. Tüp Mide ameliyatı ile fazla kilonuzun yaklaşık % 75’i ve üzerini verebilirsiniz. Örneğin 160 cm boyunda ve 100 kilo bir kişi, ortalama 39 kg/m2 vücut kitle indeksine sahiptir. Tüp Mide ameliyatı ile ortalama 35-40 kg vermesi     hedeflenir. 
 
Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Geri Kilo Alımı Olur mu?

   Tüp Mide Ameliyatı, daha önce de belirttiğimiz gibi, sadece mide hacmini küçülten bir ameliyattır. Katı gıdaya karşı etkili olmakla birlikte, başta şekerli gıdalar ve tatlılara karşı koruyucu etkisi yoktur. İlk 1,5-2 yıllık balayı dönemi geçtikten sonra, midede esnemeler de kişiden kişiye farklılıklar göstermekle birlikte, genelde görülmeye başlar. İlk başlarda yoğun olarak açlık hissinin kaybolması belirgin iken, zamanla acıkma hissi dönmeye başlar.  Bütün bu faktörlerin üzerine, bir de yaşam şekli değişimi tam yapılmamış ve beslenme kurallarına uyulmamış ise, geri kilo alımı kolaylıkla görülebilir. 

Tüp Mide Ameliyatı Hakkında Akılda Kalması Gerekenler

   Tüp Mide Ameliyatı bir mucize değildir. Kendiniz için yapmanız gereken değişimlere yardımcı olacak güçlü bir tedavi şeklidir. Ancak sadece ameliyat tek başına yeterli ve etkin kilo kaybı elde etmeye yeterli olmaz. Tüp Mide Ameliyatı, hayat boyu sürmesi beklenen düzenli hareket ve dengeli beslenmeye mutlaka ihtiyaç duyar.  Unutulmamalıdır ki, en doğru tedavi, doktorunuz ile kendi özelinizde detaylıca değerlendirildiğinizde oluşacak tedavidir.” dedi.

Salihli Özel Can Hastanesi'nde Psikiyatri Uzm. Dr. Melike Ece Esen hasta kabulüne başladı
TEMA Vakfı'nın yönetimi 23 Nisan'da Rüya Aygüneş'e emanet
Turan Caddesinde park yasağı başladı
Arı ölümlerinin nedeni iklim değişikliği değil, bilinçsiz ilaçlama
Üzüm bağlarını don vurdu, rekoltenin düşmesi bekleniyor

SPOR HABERLERİ

En Çok Okunanlar

Güncel

Devraldığı belediyenin borçlarını afişle açıkladı

Güncel

Bebeğini kaybeden anne bebeğinin battaniyesini elinden düşürmedi

Güncel

Eşekle pazaryerine giren çocuklar ortalığı karıştırdı

Güncel

Turan Caddesinde park yasağı başladı

Güncel

Önce bariyerlere ardından da refüje çarptı

Güncel

Atık araç lastikleriyle istinat duvarı

Güncel

Dededen toruna en anlamlı miras

Spor

Salihli galibiyetle başladı galibiyetle bitirdi

Güncel

Üzüm bağlarını don vurdu, rekoltenin düşmesi bekleniyor

Spor

Somaspor'un rakibi belli oldu

Güncel

Miniklerden “Yaratıcı Drama ve Tasarım” atölyesi

Güncel

Kanalda mahsur kalan köpeğe itfaiye kurtardı