HABERLER

Sağlık

Sosyal Medya depresyona sürüklüyor

Sosyal medyanın zararları üzerine çarpıcı açıklamalarda bulunan MCBÜ Hafsa Sultan Hastanesi Çocuk Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hasan Kandemir, sosyal medya kullanıcılarını uyardı. Kandemir, günümüzde sosyal medyayı en az kullanan insanların bile vakitlerinin 4,5-5 saatini sosyal medya başında geçirdiklerini, bunun sonucunda da sosyal medyanın kullanıcıları depresyona sürüklediğini açıkladı.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Hafsa Sultan Hastanesi Çocuk Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hasan Kandemir, sosyal medyanın zararlarına ilişkin açıklama yaptı. Doç. Dr. Kandemir, yaptığı açıklamada, günümüzde insanların zamanlarının büyük bir çoğunluğunu sosyal medyada geçirdiğini bunun sonucunda da hem fiziksel hem de ruhsal anlamda sorunların ortaya çıktığını söyledi.

“HAYATIMIZIN OLMAZSA OLMAZI HALİNE GELDİ”            

Günümüzde insanların sosyal medyasız yaşayamadıklarını ifade eden Kandemir, “Sosyal medya sanki hayatımızın olmazsa olmazlarından biri haline geldi. Sosyal medyayı çok kullanmayan insanların bile günlük 4.5, 5 saatini sosyal medya başında geçirdiklerini görüyoruz. Fakat kimse geçen zamanın farkında değil. Yolda giderken baktığımızı düşünüyoruz ya da bir habere ama 4.5, 5 saat gibi bir zaman bu şekilde geçiyor.  Bu insanlar sosyal medyayı çok fazla kullanan insanlar değil. Ama sosyal medyayı yoğun olarak kullanan insanlarda bu sürenin 8-10 saate kadar çıktığını görebiliyoruz. Düşünün ki siz günde 4 saatinizi kitap okumaya veriyorsunuz. Bunun karşılığında mutlaka verim alacaksınızdır. Ama sosyal medyada geçirilen zaman boşa geçmiş zamandır. Aslında insanlar bununla yüzleşebilse zamanlarının sosyal medyada boşa geçtiklerini anlayacaklar. Kullanıcıların günlük 2 saati aşmamaya dikkat etmeleri gerekiyor. Çünkü sosyal medyanın kullanım süresi ve şekli depresyonun oluşmasında en önemli etkenlerdir” diye konuştu.

“BAĞIMLI HALE GELİP, DIŞ DÜNYADAN KOPUYORLAR”

İnsanın en temel ihtiyacının kişisel ve sosyal temaslar olduğunu vurgulayan Kandemir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sosyal medyada insanlar yoğun bir şekilde zaman geçiriyorlar. Gerçek anlamda bir temas söz konusu olmadığı için bir süre sonra bağımlı hale gelip, dış dünyadan kopuyorlar. Sosyal medyayı gerçek bir yaşam gibi görmek sıkıntılar çıkarabiliyor. Çünkü herkes sosyal medyada yaşamak istediği hayatı yansıtmaya çalışıyor. Sanki herkes dağ evinde, deniz kenarında yaşıyormuş gibi bir izlenim oluşuyor. Durum böyle olunca bireyler bir süre sonra kendileri o hayatı yaşayamıyor sanki başkaları yaşıyormuş gibi hissedip depresyona girebiliyorlar.”

“BEĞENİLER ÜZERİNDEN KENDİLERİNE DEĞER BİÇİYORLAR”

İnsanların sosyal medyadaki beğenileri üzerinden kendilerine değer biçtiklerine dikkat çeken Kandemir, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Sizin yüz tane takipçiniz varsa bunların içlerinden mutlaka sizi beğenmeyen hoşunuza gitmeyen özelliklerinizin olduğu bireylerde vardır. Ama orada bir yerden sonra işler sayıya dökülebiliyor. Sosyal medyada aldığı beğeniyle bir süre sonra insanlar kendilerine o beğeni ile değer biçiyorlar. Beğenileri istedikleri sayıda olmadığında bu sefer değerlerinin yitirdiklerini düşünüyorlar. Aslında değerlerini koruyorlar ama yitirdiklerine kendilerini inandırıp depresyona giriyorlar” diye konuştu.

“EVLİLİKLERİ DE KÖTÜ ETKİLİYOR”

Öte yandan, Kandemir, sosyal medyanın evlikleri de kötü anlamda etkilediğini belirterek, kullanıcıların sosyal medya başında geçirdikleri süreye dikkat etmeleri uyarısında bulundu. 

Salihli'deki tarım arazilerinde hasar tespit çalışmaları sürüyor
Ygs sonrası ihtiyaç sahibi öğrenciler için kalem topladılar
Meteorolojiden Salihli ve Bölgesi için yağış uyarısı
Kale ağlarına takılan köpeği itfaiye kurtardı
FABRİKA MÜDÜRÜ İLANI

SPOR HABERLERİ

En Çok Okunanlar

Güncel

Ana boru patladı, mahalle su altında kaldı

Güncel

Dere taştı sel suları 2 traktörü sürükledi

Güncel

Salihli'de elektrik kesintisi uygulanacak

Güncel

FABRİKA MÜDÜRÜ İLANI

Güncel

ADALA NERGİS DEMET ORTAOKULU ÖĞRENCİLERİNDEN YENİ BİR ESER: "KURBAĞA İKİ ATLADI BEN ÜÇ ATLADIM"

Güncel

Salihli'nin İçme Suyu Kaynakları Kontrol Edildi

Güncel

Meteorolojiden Salihli ve Bölgesi için yağış uyarısı

Sağlık

112 çalışanlarına darp

Güncel

Salihli TSO'da Halkbank'ın “İvme Kredisi” anlatıldı

Güncel

Güzergah saatlerine uymayan halk otobüslerine ceza

Güncel

Salihli Ovasında Buğday Hasadı Başladı

Güncel

Ygs sonrası ihtiyaç sahibi öğrenciler için kalem topladılar